Лукашенко розказав білоруським письменникам, як треба писати романи

Президент Білорусії Олександр Лукашенко на зустрічі з членами громадського об’єднання «Союз письменників Білорусі» 25 жовтня заявив, що країні потрібні яскраві талановиті книги про нинішнє життя. Про це повідомили в прес-службі адміністрації президента.

Відкриваючи зустріч, білоруський лідер процитував Максима Горького: «Усім найкращим в мені я зобов’язаний книгам». «Ця крилата фраза якнайкраще характеризує місце, яке займає література в житті суспільства, – відзначив О. Лукашенко. – Ще від Кирила Туровського йде традиція глибокої поваги до книжкового знання. А в наш час просвітницька, виховна роль художнього слова виходить на перший план . І боротьба за те, щоб білоруси залишалися читаючою нацією, стає одним з найважливіших чинників забезпечення державної безпеки в духовній сфері».

Як зазначив президент, лихі 90-е привнесли в літературу «занепад і хаос», білоруські письменники загрузли «в націоналізмі і політичних інтригах», «свядомыя пісьменнікі» розміняли талант на зарубіжні гранти, поливаючи брудом Білорусію і власний народ, підбурюючи молодь до безглуздих бунтів . «Сьогоднішні літератори, замість того щоб орієнтуватися на класиків, стали слідувати далеко не кращим зразкам масової культури», – говорить Лукашенко.

Але потім білоруська влада вчасно усвідомила значущість літератури для народу, зрозуміла, що «віддавати культуру на поталу не можна», і стала проводити заходи з підтримки письменників.

Тепер перед білоруськими письменниками стоять нові амбітні завдання: відродити колишню славу білоруської літератури і підняти її на новий художній рівень, а держава в свою чергу підтримає талановитих авторів. Влада чекає від романістів «яскравих і талановитих творів».

О. Лукашенко відзначив, що в літературі «не повинно бути цензури або заборонених тем, крім, зрозуміло, антигуманних і аморальних». Президент доручив письменникам сміливо піднімати у твори соціальні, світоглядні та моральні проблеми сучасності.

Ці романи повинні зламати звичний стереотип про білорусів як про вічно пригнічений, пасивний і темний народ. «Насправді білоруський народ вистояв перед обличчям багатьох трагедій, воєн і катастроф. Саме характер людини, її духовні сили завжди були в центрі найбільш значних художніх творів. І сьогодні гостро стоїть проблема героя-сучасника», – заявив президент, не згадавши, яким він бачить образ героя нашого часу.

Лукашенко не виключив, що в країні може бути відроджена практика написання п’єс на державне замовлення. При цьому президент заявив, що він ніколи не буде «використовувати письменника, працівника культури в якихось цілях».

За матеріалами Naviny.by та Rbc.ru