У Росії знижують податок на списання тиражів непопулярних книг

Щоб видавці випускали не тільки «легке чтиво», але й серйозну літературу, уряд готовий зменшити їх ризики, знизивши податки на списання тиражів нерозпроданих книг.

Уряд готує поправки до Податкового кодексу щодо оподаткування нереалізованих залишків тиражів книг – про це повідомив прем’єр-міністр Володимир Путін, виступаючи на з’їзді Російського книжкового союзу. За словами Путіна, «у видавництв і магазинів залишаються нереалізовані залишки тиражів. Розпродати їх за собівартістю або нижче все одно вигідно не вдається, тому що потрапляєш під оподаткування». «Тому видавці намагаються випускати ту літературу, яка буде гарантовано продана і користуватися широким попитом. У більшості випадків це, звичайно, легке чтиво», – констатував прем’єр-міністр. Чиновники і видавці обговорюють питання про збільшення граничної планки списання тиражів, додав він.

Зараз видавці продають весь тираж магазинам, а потім викуповують у них назад нерозпродані примірники, так як самі дистриб’ютори не хочуть займатися їх утилізацією, прокоментував комерційний директор ВД «Коммерсант» Павло Філенков. За словами експерта, податкова інспекція не визнає зворотний викуп економічно виправданою діяльністю і не повертає ПДВ за цією операцією. Без втрат видавництво може утилізувати лише 10% від загального тиражу книг чи газет, у свою чергу, зазначив генеральний директор «Ексмо» Олег Новіков. Решта відноситься до доходів компанії і обкладається податком на прибуток (24%). Далеко не кожна податкова інспекція погоджується навіть на списання такої невеликої частини тиражу, оскільки з ПК можна утилізувати 10% від нереалізованого тиражу, а якщо тираж вже проданий у магазин, то виходить, що весь товар реалізований, пояснюють фахівці у сфері оподаткування. Тому, навіть якщо норматив зросте, це не вирішить проблеми з оподаткуванням зворотного викупу. Цю точку зору підтримують і генеральний директор видавництва «Астрель» (група компаній АСТ) Олег Бартенєв, і президент HFS Віктор Шкульов.

Проблема з оподаткуванням нереалізованих залишків тиражів обговорюється на експертному рівні – Мінфін же офіційного доручення поки не отримував, повідомив журналістам представник міністерства.

За матеріалами газети «Новости литературы»