Соцопитування: росіяни люблять читати українських письменників

Дослідники з’ясували, кому з російських письменників віддають перевагу читачі різного віку в Росії і серед них виявилася левина частка авторів українського походження, зокрема Микола Гоголь, Анна Ахматова та Михайло Булгаков.

Дослідницький центр порталу Superjob.ru наприкінці серпня і початку вересня провів опитування серед респондентів різного віку (по тисячі в кожній віковій групі), які проживають у всіх регіонах країни. Мета – з’ясувати, «що саме читають сучасні росіяни і яких авторів можуть назвати найулюбленішими». Як виявилося, у всіх вікових групах лідирують «класики».

Майже кожен п’ятий опитаний (18%) серед респондентів у віці до 20 років назвав улюбленим письменником Олександра Пушкіна. За ним іде Федір Достоєвський (14%), Михайло Булгаков (10%), Микола Гоголь (6%), Лев Толстой, Антон Чехов, Михайло Лєрмонтов (по 5%), Сергій Єсенін (4%). Бориса Акуніна, Сергія Лук’яненка і братів Стругацьких вказали по 1% опитаних. Стільки ж згадали про Олександра Блока, Анну Ахматову і навіть Максима Горького – у всіх інших вікових групах цим авторам дістався 0%.

Серед опитаних у віці від 20 до 29 років картина така: лідирує Достоєвський (16%), лише трохи відстає Булгаков (15%), Пушкіна як улюбленого письменника вказали 13% росіян 20-29 років. Чехов і Толстой привертають увагу кожен по 5% респондентів, Лєрмонтов і Єсєнін – по 4%. Якщо говорити про сучасних авторів, то Бориса Акуніна назвали 2% респондентів, Віктора Пелєвіна – 1%.

У групі 30-39-річних росіян найчастіше називали все тих же трьох класиків: Пушкін (13%), Булгаков (12%), Достоєвський (10%). Потім Толстой (8%), Чехов (7%), Гоголь (4%). По 3% респондентів вибрали Акуніна, Пікуля і Лєрмонтова. Пелєвіна – знову ж 1%.

Улюблені ж автори покоління 40-річних (від 40 до 49 років) – Чехов і Булгаков, кожному з яких дісталося по 11% голосів. Потім – Пушкін і Толстой (по 9%), Достоєвський (8%), Гоголь – 5%, Пікуль, Бунін і Купрін – по 3%. Акуніна назвали 2% опитаних, Пелєвіна – 1%. Респонденти у віці 50 років і старше полюбляють Чехова (13%), Толстого (11%) і Пушкіна (10%), Булгакова і Достоєвського (по 7%). Затребувані також Іван Бунін (4%) і Михайло Шолохов (3%), про які рідше згадували молодші читачі.

Про Володимира Набокова згадали по 1% в трьох групах і 2% – у двох (до 20 років і 30-річні), про Сергія Довлатова – по 1% у трьох вікових групах (за винятком 30-річних і 50-річних). Втім, в списку присутній також і рядок «Інші», в яку потрапили відповіді від 15 до 21% читачів у кожній групі. Повний результат опитування й цікаві коментарі респондентів можна знайти на сайті Superjob.

За матеріалами Pro-books