Автобіографію Джуліана Ассанжа видали без його дозволу

Нова книга Джуліана Ассанжа з’явилася без його дозволу. Із цього приводу британське видавництво «Canongate» виступило з офіційною заявою. Видавці повідомили, що договір, який Джуліан Ассанж намагався розірвати в червні цього року, не втратив своєї сили. Видавці вирішили діяти відповідно до цього договору, випустити книгу і виплачувати Ассанжу покладені авторські відрахування: «Джуліан високо оцінив цю роботу, що й спонукало нас на те, щоб все ж представити її читачам».

Договір на книгу, що вийшла під назвою «Джуліан Ассанж: неавторизована автобіографія», був підписаний в грудні минулого року, коли автор тільки що був випущений із в’язниці і перебував під домашнім арештом. Ассанж відразу взявся за підготовку цих «мемуарів разом із маніфестом». Мемуари вийшли досить відверті. Уже зараз читачі активно цитують книгу в блогах. Наприклад, першим словом немовляти-Ассанжа було «чому?», воно ж залишилося його улюбленим і донині. Автор розповідає, як швидко «підсів» на пошуки засекречених сайтів: «Це відчуття можна порівняти з тим, що відчуваєш, коли в перший раз поб’єш дорослого в шахи». Крім усього іншого, Ассанж скористався приводом ще раз відкинути висунуті йому звинувачення у згвалтуванні: «Можливо, мене можна назвати шовіністською свинею, але я не насильник».

Незабаром після підписання контракту Ассанж зізнався і в тому, що пише книгу, щоб сплатити борги за головну справу його життя, прославлений і скандальний проект WikiLeaks. Робота в співавторстві з іншим письменником, чиє ім’я в кінці кінців зникло з обкладинки, 50 годин записів, редактура, перспектива видати книгу в 38 країнах – від усього цього він раптом відмовився. Відредагований варіант тексту видавцям так і не було надано. Однак і повернути аванс автор не зміг, оскільки вже витратив гроші на адвокатів, які ведуть його судовий процес. На думку експертів, Ассанж міг злякатися того, що американська прокуратура використовує літературні визнання, щоб домогтися його екстрадиції. За словами редактора Ніка Девіса, обвинувачі Ассанжа зображували його лиходієм із книг і фільмів про Джеймса Бонда, в автобіографії, навпаки, склався «дуже людяний портрет».

На початку вересня цього року видавці знову звернулися до Ассанжа, але на цей раз він загрожував їм судовою забороною на публікацію. Англійці, не приховуючи того, що просто не хочуть упускати вигідний для гарних продажів момент, поспішили відправити «неавторизовану» книгу в друкарню. Американські видавці Knopf Double Day все ж розірвали контракт. Початок продажів призначили на 22 вересня. Нарешті, увечері того ж дня стало відомо і про те, що Джуліан Ассанж також виступив із письмовою заявою. «Я не є автором цієї книги», – уточнив він і тут же не втримався, щоб не видати нову «секретну» інформацію: його співавтором був шотландський письменник Ендрю О’Хаган.

«Ця книга повинна була розповісти про мою боротьбу за справедливість, яку може забезпечити тільки доступ до знань», – заявив Ассанж. Він докладно виклав історію переговорів з Canongate і повідомив, що записав телефонні розмови зі своїми редакторами: «Завтра я куплю примірник «автобіографії», щоб перевірити помилки і неточності й оцінити ступінь того збитку, що завдано».

«Известия»