Німецький письменник написав про свого діда-нациста

У новій книзі Фернінанда фон Шираха фігурує герой, списаний із його діда – першого голови гітлерюгенду Бальдура фон Шираха.

Фернінанд фон Ширах – один з найбільш перспективних сучасних німецьких письменників, який у минулому році він став володарем престижної німецької літературної премії Kleist Prize. Тим не менше, колишній юрист, уже після сорокового дня народження вирішив спробувати стати письменником, уперше в своїй творчості підняв тему свого коріння.

«Коли ти є володарем прізвища на зразок мого, уже в 15-16 років, можливо, трохи пізніше, ти опиняєшся віч-на-віч з кількома фундаментальними питаннями і необхідністю дати на них фундаментальні відповіді. Це питання відповідальності», – так висловився фон Ширах на тему свого походження. Його дід, Бальдур фон Ширах, був одним з підсудних Нюрнберзького процесу й автором книги спогадів під назвою «Я вірив Гітлеру». В останньому романі фон Шираха-молодшого, який називається «Справа Колліна» (The Collini Case), мова йде про молодого юриста на прізвище Коллін, який жорстоко вбиває німецького підприємця на прізвище Ганс Майєр і намагається зрозуміти, чому він це зробив, по ходу дії ми дізнаємося про зв’язок між Колліном і Майєром і про те, що останній робив під час Другої світової війни.
Пошуки Колліна свого зв’язку з Майєром безпосередньо відображають власні страхи фон Шираха, який вперше дізнався про те, ким був його дід, у 12-річному віці, побачивши його фото в історичній книжці. Своєю книгою фон Ширах намагається дати відповідь – чи принаймні сформулювати проблему – щодо того, як могла жорстоко поводитися і брати участь у Голокості формально освічена людина, яким був його сумнозвісний дід.

Znaki