Археологи знайшли в Греції найдавніший текст Європи і передову каналізацію (Фото)

У Греції знайшли один із найдавніших письмових текстів Європи, вік якого сягає майже 25 століть.

Знахідку виявила група фахівців з американського Університету Міссурі (Сент-Луїс, США) за 300 кілометрів від Афін. У ході розкопок вони натрапили на глиняну табличку завдовжки кілька сантиметрів. На ній був текст, який виконано у так званому лінійному письмі В.

Науковці змогли прочитати уривок, який містить дієслово, що описує виробничу діяльність людини, а також власні імена і цифри. Згідно з висновками фахівців, текст належить до періоду між 1450-1350 роками до нашої ери, передає NEWSru.com.

На території Європи знайдено і більш давні таблички з нанесеними на них знаками, проте жодна з них не піддається розшифровці і прочитанню.

Керівник розкопок Майкл Космопулос повідомляє також, що дослідникам вдалося знайти палац мікенської доби з гігантськими стінами, терасою, що піднімається, фресками і напрочуд передовою каналізацією.

Однак табличка вразила науковців більше. «Судячи з того, що ми знали, їй не було чого там робити», – зазначає археолог.

По-перше, мікенських табличок, як вважалося, у той час ще не існувало. По-друге, досі їх виявляли тільки у великих палацових комплексах. Винятком не стала і володарка попереднього «рекорду», знайдена в самих Мікенах.

Слід зазначити, що письмо мікенці вважали священним дійством, тож читати і писати могли лише обрані, констатують історики.

Лінійне письмо B розшифрував у 1952 році Майкл Вентріс. Воно використовувалося для запису мікенської мови – найдавнішого з відомих варіантів грецької. На острові Крит були знайдені також зразки лінійного письма А, але їх розгадали лише частково.

Керівник розкопок Майкл Космопулос

Зазначимо, що на території півдня сучасної Греції і на острові Крит в давнину існувала розвинена Крито-Мікенська цивілізація, яка залишила по собі багато свідчень. Їх часто знаходять на невеликій глибині в землі, наприклад при оранці або при будівництві.

А 1968 року на глибині три-чотири метри під водою в Греції було відкрито древнє місто Павлопетрі, яке археологи також відносять до Крито-Мікенської цивілізації. На думку науковців, воно могло виникнути п’ять тисяч років тому.

NEWSru.com