У Чилі розслідують смерть Пабло Неруди

Влада Чилі збирається провести розслідування причини смерті нобелівського лауреата в галузі літератури Пабло Неруди, який помер через 12 днів після збройного перевороту під керівництвом Августо Піночета в 1973 році. Про це в четвер, 2 червня, повідомило Agence France-Presse.

Основною версією смерті одного з найяскравіших латиноамериканських письменників вважався рак, проте тепер чилійська влада вирішила перевірити, чи не було Неруду вбито.

Розслідування причини смерті Неруди ініціював друг і особистий помічник поета Мануель Арайя, який звернувся з відповідним запитом до суду. Згідно з його заявою, Неруда став жертвою режиму Піночета.

Як розповів Арайя, він перебував з Нерудою аж до останніх годин його життя. Помічник поета наполягає на тому, що 69-річного нобелівського лауреата відправили в клініку Святої Марії в Сантьяго не через погіршення стану поета, а «з метою його безпеки».

За словами Арайї, Неруда переживав, що новий режим хоче його позбутися, а Піночет боявся, що поет втече з країни. «Піночет був убивцею. Він покінчив з Нерудою, щоб той не міг покинути країну. Він (Піночет) не хотів бачити опонента в особі інтелектуала», – цитує Арайа AFP.

У Фонді Пабло Неруди, як і раніше, впевнені, що поет помер 23 вересня 1973 року від раку простати, ускладненої стресом після повалення Піночетом президента Чилі Сальвадора Альєнде, з яким Неруда перебував у дружніх стосунках.

Згідно із заявою Фонду, що володіє правами на роботи поета, Неруда помер від раку в пізній стадії, і жодних доказів іншої причини смерті нобелівського лауреата немає.

Неруда, що став лауреатом Нобелівської премії з літератури в 1971 році, відомий своїми віршами про кохання, а також епічною поемою «Всезагальна піснь» («Canto General»), що розповідає про історію та народи Південної Америки. Неруда був активним членом Комуністичної партії Чилі, і в період диктатури Піночета з 1973 по 1990 роки його роботи були заборонені.

Розслідування смерті поета було ініційовано незабаром після ексгумації останків Альєнде, яке було зроблене 23 травня 2011 року.

lenta.ru