Книговиробництво в Латвії скоротилося вдвічі. Винен ПДВ

Протягом двох останніх років латвійські видавці через кризу і проблеми, пов’язані зі зміною ставки ПДВ, «загубили» кілька мільйонів примірників і сотні найменувань книг.

У 2008 році видавництва країни випустили у світ близько 2500 найменувань книг загальним тиражем понад 5,2 мільйона примірників, однак уже в 2009 році ці показники становили 2044 і 3,5 мільйона, а в 2010 році – 2025 і 2,6 мільйона примірників. Негативна динаміка очевидна, і, як відзначають фахівці галузі, причиною цьому є як криза, так і податкова політика держави. У рамках реалізації плану зі стабілізації економіки Латвії ставка податку була підвищена в кілька етапів до 21%, і зберігалася на цьому рівні протягом восьми місяців 2009 року, незважаючи на активний протест учасників книжкового бізнесу. У результаті оборот видавництв знизився майже вдвічі.
Зусилля протестуючих все ж таки не були марними, і з 1 серпня 2009 року була знов введена пільгова податкова ставка – 10%. Показники відразу покращилися, і з серпня по грудень оборот склав близько 3,7 мільйона латів. Протягом 2010 року ПДВ для книговидавців залишався на рівні 10%, і, хоча велися розмови про чергове скасування пільг, тож ставка лише трохи підросла – до 12%.

Член правління Латвійської асоціації книговидавців та голова правління видавництва Madris Скайдріте Наумова зазначає, що «податкові гойдалки» завдали шкоди не тільки з комерційної точки зору, але і підірвали купівельний попит. Зараз видавці змушені шукати нові можливості співпраці з зарубіжними партнерами і проводити маркетингові заходи з метою популяризації книг в Латвії.

pro-books.ru