Ще 10 років піде на повернення євреям вкрадених нацистами книг

Державна бібліотека Берліна повернула єврейській спільноті міста 13 книг, вкрадених нацистами під час Другої світової війни.

Передача книг відбулася в культурному центрі при Нової Синагозі Берліна. Серед повернутий книг – романи XIX і XX століть, праці з історії, збірники віршів і путівники. Крім того, єврейській спільноті були також повернуті підшивки газет.

Представники бібліотеки повідомили, що їм належить встановити походження ще близько 200 тисяч книг, що зберігаються в установі. За останні десять років було досліджено походження близько 25 тисяч книг берлінської бібліотеки. У результаті було встановлено, що більше п’яти тисяч з них, швидше за все, були вкрадені нацистами з синагог, єврейських будинків, контор, навчальних заклад і культурних центрів під час війни.

На даний момент єврейській спільноті міста було повернуто більше ста книг. Керівництво берлінської бібліотеки підрахувало, що на передачу всіх книг їх законним господарям піде ще десять років.

Міністр культури Німеччини Бернд Нойманн (Bernd Neumann) підкреслив, що уряд ФРН продовжить передачу культурних цінностей, реквізованих напередодні війни і в її роки нацистами, спадкоємцям колишніх власників.

Щорічно міністерство культури ФРН і культурні фонди 16 німецьких земель жертвують 1,2 мільйона євро на заходи по встановленню походження цінностей, реквізованих нацистами під час війни.