Орхан Памук: тепер світ по-іншому сприйматиме ісламську культуру

Хвиля народних протестів у країнах мусульманського світу «зробила щасливим» нобелівського лавреата з літератури Орхана Памука, а також, на його думку, позбавить весь світ від упереджень, пов’язаних з ісламською культурою, повідомляють з посиланням на слова турецького письменника місцеві ЗМІ.

В останні місяці багато країн Близького Сходу і Північної Африки охоплено масовими протестами, які призвели до падіння правлячих режимів у Єгипті і Тунісі. Антиурядові виступи пройшли в Ємені, Алжирі, Іраку, Йорданії, Марокко, Омані, а в середині лютого в Лівії почалися виступи з вимогою відставки Муамара Каддафі, який править країною більше 40 років. «Я дуже щасливий, що в арабських країнах спалахнули протести, і не тільки від того, що арабські народи згодом почнуть жити краще і будуть вільнішими. Я щасливий і тому, що це дозволить позбавитися від існуючих упереджень про те, що ісламська культура нібито несумісна з цивілізованістю і демократією, а ісламські народи є покірними», – прокоментував ці події письменник.

На думку Памука, «в країнах з диктаторськими режимами зміни відбуваються несподівано». «Коли кожен в одну мить виходить зі свого будинку, то здійснює зміни, які відразу охоплюють всіх. Вони і повинні відбуватися відразу, інакше тих, хто зволікає, кинуть у застінки», – сказав турецький письменник.

Орхан Памук, нобелівський лавреат і автор десяти романів, широку славу здобув після «Чорної книги» (1990), але популярність здобув і через свою цивільну позицію: його погляди на становище курдів у Туреччині і на вірменський геноцид 1915 року сильно розходяться з позицією офіційних властей, із-за чого Памук піддавався гонінням і тепер вважає за краще не висловлюватися в інтерв’ю на політичні теми. Проте днями суд стамбульського району Шишлі визнав письменника винним в образі турецького народу. В інтерв’ю цюріхській газеті Памук знову висловився на тему геноциду вірмен, підкресливши, що були вбиті мільйони чоловік і 30 тисяч курдів, і що нікого це не хвилює. За рішенням суду Памук зобов’язаний виплатити близько 3,8 тисяч доларів п’яти заявникам.