«Наукова думка» презентувала найповніше видання творів Михайла Драй-Хмари

Mykhailo_Drai-Khmara_in_1925

У видавництві «Наукова думка» за підтримки Держкомтелерадіо у рамках бюджетної програми «Українська  книга» вийшло друком зібрання творів поета доби Розстріляного відродження Михайла Драй-Хмари.

 

До збірка увійшла поезія, поетичні переклади, наукові матеріали, щоденник 20-х років і листування Драй-Хмари, літературознавчі праці та рецензії. Упорядник видання – літературознавець Сергій Гальченко. Автори передмов – Іван Дзюба та Микола Томенко.

 

IMG_1643-572x429

 

«Драй-Хмара належить до поетів, недооцінених щодо сили й значности свого таланту і неправильно оцінений щодо його місця в літературному процесі», – писав Юрій Шевельов у своєму есеї «Поезія Михайла Драй-Хмари». Понині поета вважають неокласиком, поряд із Максимом Рильським, Павлом Филиповичем, Миколою Зеровим та Юрієм Кленом. Шевельов стверджує, що «в поезії … Драй-Хмари неоклясичне – зовнішнє і поверхове, … навіяне особистими впливами … Зерова». На його думку, поет більше тяжіє до символістів у плані стилю та світогляду.

 

У 1928 Михайло Драй-Хмара надрукував сонет «Лебеді» з присвятою своїм товаришам, де є рядки:

 

О гроно п’ятірне нездоланих співців,
крізь бурю й сніг гримить твій переможний спів,
що розбиває лід одчаю і зневіри.

 

Відтоді почалися всі неприємності поета. У 1933 році вченого й поета за безпідставним звинуваченням у контрреволюційній діяльності звільнили з Інституту мовознавства при ВУАН, заборонили читати лекції, виключили зі Спілки наукових працівників. Його твори припинили друкувати й навіть вилучали з бібліотек.

 

5 вересня 1935 року поета заарештували. Михайла Драй-Хмару ув’язнити на 5 років у північно-східних концтаборах. Поет помер 19 січня 1939 року «від ослаблення серцевої діяльності», як вказано в документах. За іншою версією, у квітні 1939 року письменник добровільно зголосився стати на місце смертника під час чергового «вибіркового» розстрілу кожного п’ятого, рятуючи життя молодої людини.

  • Радецький

    А як придбати на чужині? До кого звертатися?