Письменники Ірена Карпа та Любко Дереш подискутували про пропаганду (ПІДСУМКИ)

*

28 січня у Києві в просторі Fedoriv Hub відбулась перша дискусія за участі Ірени Карпи та Любка Дереша у рамках проекту «Культура vs. пропаганда», на яку прийшло близько 350 осіб. Пише Еспресо.TV.

 

Модератором дискусії виступила письменниця, журналістка Лариса Денисенко. Спікери розмови – письменники Ірена Карпа та Любко Дереш спробували визначити, що ж таке пропаганда.

 

«Нещодавно я розмовляв на цю тему з київським критиком Костею Дорошенком, і він дуже чітко визначив для мене, що таке пропаганда. Пропаганда – це коли певну складну проблему зводять до рівня чорно-білої картинки. Усувають напівтони і меседж роблять дуже простим, таким, щоб його можна було сприйняти вже на рівні емоцій. А коли ти сприймаєш щось виключно на емоційному рівні, то перестаєш включати мізки. Відповідно, тобою стає легко маніпулювати», – переконаний Любко Дереш.

 

Письменник наголосив на важливості аналізувати ситуацію з усіх боків. На думку Любка, тенденція говорити про Росію переважно в негативному ключі природня, але й небезпечна для українців.

 

Попри активну патріотичну соціальну діяльність Ірена Карпа зазначила, що заклик боротися за батьківщину – теж пропаганда, залежно у якому ключі розглядати питання.

 

«Завжди можна маніпулювати сенсом. Зараз є пропаганда свободи вибору. Це пропаганда вільного цивілізованого світу, яка протистоїть ідеології напівтоталітарних суспільств. Але багато людей можуть трактувати її як безкарність. І навіть коли ми пропагуємо захищати батьківщину, то ми фактично закликаємо людей до смерті або каліцтва», – зауважила Карпа.

 

Спікери також спробували визначити, чи буває патріотична література не пропагандистською.
На думку Любка Дереша, прикладом хорошої патріотичної літератури є американська андеґраундна культура.

 

«Найцікавіша американська література є антиамериканською по духу. Яскравим прикладом такої літератури є бітники. Як не дивно, наявність андеґраунду в американській культурі зміцнює саму ідею істеблішменту. Істеблішмент поширюється на андеґраунд також. Коли людина думає про Америку, у неї з’являється широкий діапазон, у якому присутні різні полюси», – сказав Дереш.

 

Дискусію транслювали на сайті «ТСН», тож кожен глядач міг поставити спікерам запитання, кращі з яких були озвучені у студії. Серед присутніх у студії були розіграні книги Ірени Карпи та Любка Дереша.

Група проекту у “Фейсбуці”.

Еспресо.TV