Оголошена найкраща “Новела по-українськи”

*

“Хороша новела – як коктейль Молотова: легко летить і добре горить” – таке гасло мав цьогорічний конкурс “Новела по-українськи” від журналу “Країна”. Темою обрали Майдан і все дотичне. Всього журі отримало 109 новел і кілька десятків листів із віршами про Майдан. Приймали роботи до кінця квітня. В останній вечір надіслали 31 текст. Після 22-ї години 30 квітня листи на пошту конкурсу приходили в середньому кожні сім хвилин. Перемогла новела “Стоїмо” сумського письменника і журналіста Владислава Івченка. Автор отримає тисячу гривень під час нагородження на Форумі видавців у Львові.

Друге місце – новелу “Революціонер” Марини Єщенко опублікує “Газета по-українськи” за 19 серпня, решту фіналістів можна буде прочитати на сайті Gazeta.ua. Також на основі конкурсу літературна агенція Discursus видасть у вересні книжку “Євромайдан. Хроніка в новелах”. До неї увійде 28 найкращих новел.

Роботи оцінювали анонімно 19 членів журі. Серед них – письменники, видавці та представники редакції.

Список фіналістів “Новели по-українськи” 2014

1 – “Стоїмо”, Владислав Івченко – 13 балів

2 -“Революціонер”, Марина Єщенко – 11.5

3 – “Дочекатися весни”, Андрій Клименко і “Сни та інші страшні речі”, Олексій Чупа – по 10 балів

4 – “Дід”, Євген Манженко – 9

5 – “Чорними нитками”, Анастасія Коваленко – 7

6 – “Сто перший”, Світлана Антонишин – 6.5

7 – “Реванш”, Михайло Бриних – 6

8 – “Пробудження” Оксана Расулова – 5

9 – “Судоми життя”, Оксана Коваленко, “Революція надії” Юрій Кучеренко – 4

10 – “Прощання з Межигір’ям”, В’ячеслав Шрамович – 3

11 – “Спальний район”, Анна Трохименко – 1

12- “Пйявки”, Галина Максимів – 0

 Хто набрав найбільше балів

1 місце – новела Владислава Івченка “Стоїмо” – 13 балів. Колишній зек доглядає за паралізованим батьком. Лише це стримує його бажання піти на Майдан повбивати тих, хто розігнав студентів.

 

2 місце – новела “Революціонер” 28-річної Марини Єщенко із села Великий Кобелячок Новосанжарського району на Полтавщині – 11.5 балів. Авторка працює у Науковій бібліотеці імені Максимовича, пише дисертацію на тему “Поетика абсурду в сучасній новелістиці”.
– Казала мама, не виходь замуж за того пройдоху Петра, проп’є тебе і бабусину квартиру, а я – ну красавіца! – чувства побороть не смогла. Петро, ну хотя би з рук у жінки торби візьми, раз сам на базар сходити негоден, – каже дружина безробітному чоловікові. Годен Петро тільки пити пиво за телевізором. У рекламних паузах розмірковує про Майдан:
– А вообще – не готова наша страна до преобразованія, панімаєш?
– Я тобі кажу про кілограм мняса, додому кеге мняса принеси можеш, чи нє? Страну він ізмінять собрався, – коментує жінка. Окрім Майдану подружжя критикує поведінку сина, який почав повертатися додому пізно, прокурений “як з бомжатніка”. Дружина жартує, що тепер не сумнівається у його батьківстві. Закинув пари, чомусь просить купувати пиво тільки у скляних пляшках. Кількаденну відсутність сина помічають лише коли по телевізору показують убитих снайперами на Майдані.

 

3 місце розділили новели “Дочекатися весни” і “Сни та інші страшні речі” – по 10 балів.

“Дочекатися весни” 20-річного Андрія Клименка із Золотоноші на Черкащині – лірична історія про чоловіка і жінку. Вона “йде життям, обираючи лише мінні поля, і проходить їх, обираючи безпомилково лише міни, лікуючи потім рани”. Він – не хотів спершу йти на той Майдан, але пішов із ревнощів – ревнував до нього кохану.

Новелу “Сни та інші” про беркутівця Бембі написав 27-річний Олексій Чупа з Макіївки. За першою освітою філолог, за другою – хімік-технолог, працює на металургійному заводі. Головний герой – неврівноважений спортсмен Бембі, який “б’ється як бог” і нарешті знаходить, де реалізувати свої таланти та ще й за гроші – у “Беркуті”.

“Його стосунки з жінками завжди нагадували поєдинок кікбоксерів. Ні, він не бив їх, але був несамовито нестерпний, та і жінок обирав відповідних, від чого його помешкання ставало ареною бойових дій, як тільки в його шафі з’являвся жіночий одяг, у ванній всі ці жіночі прибамбаси, а на цвяшку при вході – другий комплект ключів. Зі спарингів Бембі виходив з порізаним серцем та понівеченою печінкою, але неодмінно непереможеним”.

 

4 місце – новела “Дід” 36-річного музиканта та телеведучого з Кіровограда Євгена Манженка – 9 балів. Герой приїжджає на Майдан, залишивши господарство у селі на жінку: “Не можу я там під спідницею ховатися, як тут дітей б’ють”. На Майдані шукає власного внука Андрія, що служить у кіровоградському “Беркуті”. Але знаходить тільки смерть. “На “Дідові” наполягаю. Справді вартісна річ” – вважає член журі, письменник Павло Вольвач.

 

5 місце – новела “Чорними нитками” 23-річної Анастасії Коваленко з міста Кролевець на Сумщині – 7 балів. Жінка їде за триста кілометрів у лікарню до коханого, смертельно пораненого на Майдані – щоб востаннє поцілувати у губи “кольору висохлих ягід чорниці”. Дорогою подумки розповідає йому про дівчинку Алевтину, яку зустріла у лікарняній черзі. Героїня чекала там на лікаря із розбитим лобом на Майдані. Дівчинка має таку ж пов’язку на чолі. Запевняє маму, що не плакатиме. Бо теж піде на Майдан, а там не можна бути плаксою. Тільки просить передати лікарю, щоб не зашивав рану чорними нитками. “Бо я не хочу чорними, це ж негарно”. Те саме героїня просить за свою долю.

Gazeta.ua