10 найвизначніших письменників України – версія Forbes

*

Forbes починає публікувати серії рейтингів, присвячених оцінюванню діяльності провідних постатей української культури. Ми постараємося максимально задіяти всі сфери мистецтва. Перший наш рейтинг присвячений літературі.

 

Складаючи більшість рейтингів, Forbes використовує кількісні показники: вартість активів, цифри доходів, частоту згадувань у медіа тощо. У випадку з діячами мистецтва така методика не релевантна. Рівень майстерності письменника не визначається одержаними гонорарами, впливовість театрального режисера не можна обчислити за вартістю квитків на його вистави, значущість музиканта далеко не завжди відповідає його популярності. Найнадійнішим методом у цьому разі є експертне опитування.

Як ми рахували

Forbes запропонував десятьом експертам назвати десять найзначніших і найвпливовіших літераторів України, розставивши їх у порядку місць. Серед експертів:

 • Віра Балдинюк, журналіст, критик;
 • Наталія Бельченко, поет, критик;
 • Олександр Бойченко, критик, літературознавець, публіцист;
 • Андрій Бондар, поет, есеїст, літературознавець;
 • Андрій Дрозда, критик, літературознавець;
 • Маріанна Кіяновська, письменниця, критик, літературний організатор;
 • Тетяна Кохановська, журналіст, критик;
 • Олег Коцарев, поет, критик;
 • Ірина Славінська, журналіст, критик;
 • Світлана Пиркало, письменник, літературний організатор;
 • Одинадцятим експертом є Forbes.

 

За перше місце було набрано десять балів, за друге – дев’ять і т.д. Критеріями для визначення топ-10 є рівень майстерності, визнання в професійному середовищі, суспільна значущість творчих досягнень письменника, його громадянська активність (публіцистичні виступи, організація літературних заходів та участь у них, присутність у медіапросторі). Експерти не мали змоги називати самих себе.

 

Варто зазначити низку літераторів, що не потрапили в першу десятку, але набрали не менш як десять балів. Це Василь Герасим’юк та Олег Лишега, яскраві самобутні поети, про які ЗМІ згадують украй рідко. Таня Малярчук, найталановитіша з молодих українських прозаїків. Марія Матіос, майстер історичної сільської прози. Шістдесятники Валерій Шевчук і Ліна Костенко, які останнім часом опинилися на узбіччі літературного процесу. Легендарний Лесь Подерв’янський, якого й не треба представляти. Юрій Винничук, пристрасний публіцист і невичерпний містифікатор, творець львівського міфу, що працює на межі високої й масової літератури. Вічно юна Ірена Карпа, чиї літературні досягнення, якщо порівняти з медійною активністю, виглядають вельми скромно.

 

Двох явних лідерів, Сергія Жадана та Юрія Андруховича, назвали всі експерти. Семеро з десяти фігурантів рейтингу пишуть по-українськи, троє – російською мовою. Чоловіків учетверо більше, ніж жінок. Більшість авторів живе в Києві та Івано-Франківській області, також представлений Харків, Одеса та Львів. Прозаїків і поетів у топ-10, можна сказати, порівну – чимало авторів виступають в обох амплуа.

 

Десятка найзначніших і найвпливовіших письменників України, на думку експертів Forbes, виглядає так:

Сергій Жадан 104
Юрій Андрухович 75
Тарас Прохасько  57
Оксана Забужко     52
Андрій Курков   35
Олександр Кабанов 25
Юрко Іздрик      24
Борис Херсонський  22
Андрій Бондар  21
Маріанна Кіяновська     21

Forbes.ua