Новий випуск чеського журналу повністю присвячений українській поезії

*

Наприкінці червня з’явиться друком вже 99-й номер часопису Плав – щомісячнику світової літератури (svetovka.cz), який буде повністю присвячено сучасній українській поезії. Номер з, можливо, подекуди заходофільською назвою PoetryintheUA запропонує чеському читачеві вірші молодих українських поетів з покоління т. зв. “двохтисячників” (тобто, тих, хто став частиною літературного життя вже у нашому столітті) у чеських перекладах. Журнал конциповано так, щоб читач міг скласти уяву про повноту молодого поетичного життя в Україні. У номер увійшли вірші поетів як зі сходу, так і з західу і центру України. Тут можна ознайомитись з творбою таки авторів, які раніше не друкувалися чеською мовою, а саме: Лесь Белей, Анна Малігон, Олег Коцарев, Ірина Шувалова, Ілля Стронговський, Галина Бабак, Мирослав Лаюк, Олена Гусейнова, Вано Крюґер, Юлія Стахівська та Гриць Семенчук.

 

У рубриці портрет перекладача читачеві представиться заслужена перекладачка з української, Алена Моравкова, яка систематично вже понад сорок років перекладає з української, останніх кільканадцять років спеціалізується на т. зв. Празьку міжвоєнну школу українських поетів.

 

Інша відома перекладачка з української, Рита Кіндлерова, представить довгу традицію перекладів з Тараса Шевченка. Саме до його річниці виникла ідея підготувати український поетичний випуск Плаву.

 

За всі роки часопис Плав не оминав увагою українських авторів. Слід зазначити, що за майже десять років існування часопису маємо справу вже з другим випуском, присвяченим українській літературі (перший вийшов у січні 2011 року). У різних номерах виходили у перекладі на чеську твори таких письменників, як Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Тарас Прохасько, Юрій Іздрик, Богдан Баранівський, Микола Хвильовий, Богдан Ігор Антонич, а також Василь Стус, Борис Антоненко-Давидович, Марія Матіос, Ксеня Харченко, або ж Антон Санченко чи Андрій Бондар. Тому можна зазначити, що часопис Пла» відіграє неабияку роль в поширюванні української культури серед чеських читачів та докладає свій скромний внесок у створюванні позитивного іміджу України серед чехів.

 

Часопис Плав було засновано молодими літературознавцями та перекладачами з кола організаторів літературного фестивалю Шрамкова Соботка (найстарший літфестиваль у Чехії, який щороку збирає шанувальників красної літератури в рідному містечку поета Франі Шрамека – Соботка). В сучасності є єдиним чеським літературним часописом, який систематично стежить за літературою у світі.

 

Презентація номеру та публічні читання відбудуться у Празі, 26-го червня 2014 року, на кораблі (А)void, недалеко Палацького мосту, від 19.00. Захід організовано у співпраці з поетичним журналом “Псі віно” (Дикий виноград), якій вже раніше друкував українських поетів: Сергія Жадана та Андрія Любку.

Друг Читача