Ліжко, на якому спав Шевченко, знайшли на Черкащині. ВІДЕО

*На Черкащині у селі Мошни відкрили музей Кобзаря. Це колишнє помешкання польського міщанина Нагановського, де під час останньої подорожі Україною кілька днів перебував Тарас Шевченко.

 

У липні 1859 року поета заарештували у Прохорівці. І дорогою до Черкас він тут зупинявся. Робив замальовки, милувався краєвидами, спілкувався з місцевими жителями.

 

«Це був заїжджий дім, і тут, на прохання його друзів, йому дозволили бути не в казематі тюремному, а саме у цьому будинку», – розповідає директор Черкаського обласного краєзнавчого музею Алла Кушнір.

 

Відтворити той період реставратори намагалися з максимальною точністю і делікатністю – каже директор краєзнавчого музею. Будівлю укріпили, а всередині хати ідеально збереглася автентична піч з широкою лежанкою середини XIX століття.

 

 

Переважна більшість експонатів – тої пори, залишилися від попередніх власників будинку. Чимало старожитностей знесли сюди місцеві жителі та передали місцевий та обласний краєзнавчий музеї.

 

Тут і офіційні документи, і матеріали про арешт поета, і світлини, і листи Шевченка Максимовичам у Прохорівку, колекція старовинного посуду, меблів. Металеве ліжко середини XIX століття, на якому міг відпочивати Шевченко, дивом зберіг місцевий житель.

 

«Дід казав на метал вивезти, я взяв – та й не вивіз. І так воно вдома зберігалося 30 років. Це ліжко з цієї хати. Не виключено, що на ньому Шевченко спав колись», – розповідає місцевий житель Сергій Гречуха.

 

Реставрація музею Кобзаря у Мошнах тривала три місяці.

 

«Відтворений дух того часу, коли український геній перебував тут у різні часи. Це стало поштовхом на ті його великі твори, на думки, які сьогодні для нас великий орієнтир в усьому, що ми робимо», – каже віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко.

 

Крім власне будинку, відтворили стайню, криницю та погріб. А навесні висадять вишневий сад. І у майбутньому пиріжки з цими ягодами, випечені в автентичній печі, можуть стати родзинкою для відвідувачів музею Великого Кобзаря.

Факти.ICTV