Лауреатом Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського 2013 стала Таня Малярчук

Tanja Malyartschuk

13 грудня в самому центрі Києва відбулася церемонія нагородження лауреата Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського 2013. Одну з найвпливовіших премій у царині літератури цього року отримала Таня Малярчук.    Літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського була заснована у 2007 році Польським Інститутом у Києві з метою підтримки молодих українських літераторів. Кожні два роки премія присуджується українському письменникові віком до 40 років. За аналогією з Нобелівською — не за конкретний літературний твір, а за послідовну реалізацію творчого шляху, інноваційність форми, ламання стереотипів та універсальність послання.

  Міжнародне журі, до складу якого увійшли представники польської та української спільнот, цьогоріч відбирало трьох найбільш гідних претендентів із 25, заявлених українцями в довгому списку. Окрім Тані  Малярчук, до фіналу премії пройшли Андрій Бондар та Остап Сливинський. Сама авторка не змогла бути присутньою на нагородженні і дізналася про перемогу телефоном від голови журі — директора Польського Інституту в Києві Ярослава Ґодуна.

  «Я не можу фізично зараз бути з вами, але всією душею та серцем я з українцями!» — сказала розчулена Таня Малярчук.  Окрім нагороди в 3000 євро від Польського Інституту, переможниця отримала можливість піврічного стажування у Польщі в рамках стипендіальної програми міністра культури і національної спадщини Республіки Польща «GAUDE POLONIA».

   «Вибір цьогорічного лауреата став дуже цікавим та важливим для сучасної української жіночої літератури, — підсумував директор Польського Інституту в Києві Ярослав Ґодун. — І такий вибір ще раз підкреслив, що Тетяна Малярчук лишається не суто українською, але європейською письменницею».  Почесну місію відкриття конверту з ім’ям переможця взяли на себе Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін та ведуча «ТСН. Тиждень» Алла Мазур. На врученні були присутні попередні лауреати Премії Наталка Сняданко й Тарас Прохасько, представники літературного середовища України, серед них письменники Юрій Андрухович, Катерина Бабкіна, Галина Крук, Олег Коцарев, Олег Лишега та інші.

Таня Малярчук (1983)  народилася в Івано-Франківську, закінчила Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, за фахом  український філолог. Довгий час жила в Києві, працювала на телебаченні, зокрема, у програмі журналістських розслідувань «Попередження з Миколою Вереснем». Зараз мешкає у Відні. Автор п’яти збірок короткої прози та одного роману. Друкувалася також у часописах «Березіль», «Четвер», «Критика», «ШО». Оповідання й есе перекладені польською, румунською, німецькою, англійською, російською та білоруською мовами. В австрійському видавництві «Residenz» вийшли дві книжки у перекладі на німецьку («Говорити» 2009 р., «Біографія випадкового чуда» 2013 р.). Відзначена премією «Kristal Vilenica 2013» (Словенія) за оповідання «Жінка і її риба».

Друг Читача