Комунікація врятувала Євромайдан

*Чергова спроба розігнати Євромайдан об’єднала киян. ЗМІ та соцмережі в інтернеті допомогли оперативно мобілізувати людей на протести. Однак у східних регіонах інформації про столичні протести, як розповідають, обмаль.

 

Янукович відгородився від народу спецназом

Хоча ранкова година пік у громадському транспорті Києва триває від 7.30 до 8.30, однак зранку 11 грудня вона значно затягнулася. По обіді у столичному метро ніде яблуку впасти. Люди їдуть на Майдан. На ескалаторі, який підіймає людей вгору на станції метро “Театральна”, тільки й розмов про спробу влади вкотре розігнати Євромайдан і штурм силовиками Київради.

 

“Це просто неймовірно. Так цинічно і підступно нападати на людей вночі, коли не працює метро і всі кияни вдома у спальних районах. Так чинять тільки злочинці”, – обурюється киянка Олена Сердюк. Вона домогосподарка. Каже, що кинула всі хатні справи і мерщій “боронити країну”, адже почула по радіо, що правоохоронці штурмують Київраду.

 

Вибіркове ТВ

Уже на горі всім, хто виходить з метро дякують. “Дякуємо, кияни! Дякуємо, кияни!”, – кричить молодий хлопець біля барикад, які гуртом зводять старші чоловіки. Ближче до Київради зібралося кілька жінок. Серед них і пенсіонерка Лариса Вовченко. Незважаючи на гіпертонічний криз, вона прийшла підтримати демонстрантів.

“Я дивлюсь телевізор. П’ятий канал у мене постійно включений. Сьогодні вночі я не відходила від екрану, – емоційно розповідає жінка. – Зранку сама сюди приїхала й не піду звідси до смерті. За своїх внуків і правнуків тут стоятиму. Хай хоч вони житимуть у нормальній європейській країні”. Пенсіонерка додала, що дивиться виключно опозиційні канали, оскільки на інших за її словами “тотальна брехня”. “Невже ця влада думає, що я в свої 62 роки не можу відрізнити де правда, а де маніпулювання й обман. Вони помиляються. Люди розумні. Тому вони зараз і прийшли на Майдан”, – каже Лариса Вовченко.

 

Соцмережі під прицілом

Почувши нашу розмову підійшла ще одна жінка. Представилася Тетяною Матвійчук. Розповіла, що працює вчителем у школі в Боярці, містечку поблизу Києва. “Сьогодні в мене немає уроків. В інтернеті побачила, що відбувається на Майдані й вирішила поїхати сюди. Адже коли тут буде багато людей, жоден спецназ нам не страшний”, – каже вона.

Водночас жінка розповіла, що її сестра теж вчителька, живе у Луганську, де не транслюють опозиційних каналів і люди відчувають “інформаційний голод”. “У них два луганських і донецький канали показують. І брешуть все по страшному. Єдине джерело інформації – це інтернет. Але директорів шкіл зібрали й наказали, аби всі вчителі видалили свої сторінки з Facebook і не обмінювалися інформацією. Всі під список”, – розповіла DW Тетяна Матвійчук.

 

Інтернет стає небезпечним

Водночас Національна комісія із держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) на засіданні у вівторок, 10 грудня, затвердила нові правила діяльності з надання послуг доступу до інтернету. Згідно з документом, провайдери інтернет-послуг повинні будуть за власні кошти встановлювати в своїх мережах технічні засоби, необхідні для здійснення уповноваженими органами оперативно-розшукових заходів. Про це пише газета “Капітал”. Затверджений документ регулятор направив на держреєстрацію до міністерства юстиції.

На Майдані ж люди обмінюються інформацією різними способами – телефон, важливі повідомлення через гучномовець зі сцени, листівки та наклеєні на інформаційній дошці журнальні й газетні вирізки про бізнес президента та його оточення. Такими інформаційними дошками нині слугують автобусні зупинки. Про штурм Майдану вночі сповістили киян дзвони Михайлівського собору.