У Нью-Йорку представили оперу «Голодомор». Відео

 

Український Голодомор – трагедія, яка досі залишається маловідомою сторінкою історії України. Виправити ситуацію у свій, мистецький спосіб, взявся американський композитор українського походження Вірко Балей. Він написав оперу «Голодомор», яка з’явилась на світ не де-небудь, а в університеті міста Лас-Вегас, де працює композитор. Нещодавно Вірко показав свою оперу в Нью-Йорку.

 

Майже тридцять років Вірко Балей працював над оперою «Голодомор». Тридцять років досліджень, створення образів та пошуку шляху показати не просто сторінки історії, а долю конкретних людей, які пройшли через жахіття Голодомору
«Це опера, і як опера вона має свою історію. Тут є текст і підтекст. Текст – трагедія трьох людей — дитини і двох дорослих –, а підтекст – Голодомор. Ідея зацікавити людей у тексті, але головне завдання композитора показати емоційне життя персонажів», – говорить Вірко Балей. Відтак, зазирнувши у внутрішній світ героїв, каже композитор, глядач неодмінно зацікавиться — а в якому ж історичному контексті жили ці персонажі.

«Кожна історія, якою вона б не була, має свою політику, своє історичне значення. Люди, які зацікавлені оперою, зацікавляться її історією, і почнуть розшукувати інформацію. І якщо ми говоримо про одне із завдань, то це безперечно — зацікавити глядача. Щоб люди зацікавились тим всім. І тоді мистецька праця помагає людям у тому процесі», – пояснює композитор.
Вперше перед широким загалом мелодія опери прозвучала у Гарвардському Університеті. Відтак, у 2008 році частина, тоді ще незавершеного твору, була представлена на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у рамках кампанії поширення інформації про Голодомор. Історик Олександр Мотиль каже, що подібні твори – найефективніший спосіб донести правду про історичні події до широкого загалу:

 

Youtube