Рукопис «Франкенштейна» виклали в інтернет

 

*

Рукописи роману «Франкенштейн» Мері Шеллі доступні в Мережі. Вони викладені на сайті архіву Шеллі-Годвіна, який офіційно був відкритий 30 Жовтня; захід, присвячений початку роботи ресурсу, пройшло в Нью-Йоркській публічній бібліотеці.

 

Над проектом також працювали Мерілендскій інститут технологій в гуманітарних науках, Бодліанська бібліотека та інші установи. Завдання проекту полягала в тому, щоб зробити доступним рукописна спадщина «першої сім’ї в англійській літературі» XVIII-XIX століть: поета-романтика Персі Шеллі Шеллі, його другої дружини письменниці Мері Шеллі і її батьків – філософа і романіста Уільма Годвіна та письменниці-феміністки Мері Уолстонкрафт.

 

Сайт буде оновлюватися поступово, проте одне з центральних місць архіву вже зараз займає «Франкенштейн». На сайті зазначається, що дослідники оцифрували всі відомі рукописи і чернетки, зроблені Шеллі. У результаті для перегляду доступні листи з п’яти зошитів. Дослідники відзначають, що публікація рукописів «Франкенштейна» важлива, тому що допомагає зрозуміти процес роботи над твором і побачити, який внесок у роман Персі Шеллі Шеллі. Відомо, що під його впливом у підсумку народилася фінальна версія твору. Існує навіть гіпотеза, що саме поет – істинний автор роману.

 

На сайті можна подивитися, які виправлення були внесені рукою Персі Шеллі, а які – його дружиною. При цьому відомо, що в якийсь момент їх почерки стали дуже схожі. Тим часом, дослідники відзначають, що чистовик роману, відправлені видавцям, були написані самою письменницею.

 

Задум «Франкенштейна» народився влітку 1816, коли сім’я Шеллі проводила літо в Женеві разом з лордом Байроном. Відомо, що вони вели розмови про експерименти Дарвіна і читали розповіді про привидів, створені німецькими авторами. З ініціативи Байрона кожен з них написав оповідання; з історії Мері Шеллі потім і виріс роман «Франкенштейн». Шеллі працювала над твором разом з чоловіком у 1816-1817 роках, роман у результаті був написаний у двох зошитах. У 1818-му році його вперше видали накладом у 500 примірників. Для видавців Мері Шеллі переписала роман на чистовик, який зайняв за обсягом три зошити. Саме листи з цих п’яти зошитів були оцифровані для проекту «Архів Шеллі-Годвіна».

 

Lenta.ru