Що заважає розвитку культурного ландшафту сучасної України

*

Іноземцям культурний ландшафт сучасної України бачиться повним цікавих проектів і свіжих сил. Зростанню і розвитку заважають внутрішні комплекси та ізольованість від глобального контексту , – пише Оксана Мамченкова в № 41 журналу Корреспондент від 18 жовтня 2013 року.

Коли в 1990 році театральний режисер з культового нью – йоркського театру La MaMa Вірляна Ткач вперше приїхала в Україну , тоді ще входила до складу Радянського Союзу , найбільше її вразила контрастність місцевої культурного середовища . Ткач розповідає , як без праці знайшла тут для співпраці висококласних акторів. При цьому мешканку Нью – Йорка здивували недовіру і настороженість , з якою керівники театрів сприймали незвичайні постановки закордонного режисера.

“Ми були дуже експериментальним театром , тут тоді не було нічого подібного” , – згадує в розмові з Корреспондентом Ткач переломний в історії країни рік і тут же звертає увагу на що відбулися з тих пір разючі зміни .

Основною перевагою тутешнього культурного ландшафту є наявність великої кількості професійних і повних свіжих ідей творчих людей.

Режисер , майже щорічно приїжджає в Україну для реалізації нових проектів , із задоволенням спостерігає тепер за сприйнятливістю місцевої культурного середовища до нестандартних художнім рішенням і за появою нового покоління талановитих авторів та акторів.

З думкою американки в чому згодні інші іноземці , протягом останніх декількох років працюють в різних сферах української культури. За словами опитаних виданням західних арт -менеджерів , музикантів і режисерів , основною перевагою тутешнього культурного ландшафту є наявність великої кількості професійних і повних свіжих ідей творчих людей.

На руку українським учасникам процесу відіграє широкий спектр можливостей , обумовлений молодістю держави , а також різноманітністю незаповнених ніш і невикористаних ресурсів . Саме перспектива впливати на формування нової культурної середовища залучала в країну влаштувалися тут іноземних фахівців.

Ряд системних проблем начебто застарілої системи освіти і брак фінансування заважають розкритися наявному тут потенціалу , кажуть експерти. Гальмує розвиток культурного середовища і внутрішня скутість , як і раніше властива української творчої молоді.

Німець Екхард Шнайдер , протягом останніх п’яти років займає посаду генерального директора одного з провідних київських центрів сучасного мистецтва , PinchukArtCentre , каже: ” Є відчуття , що молоді художники вважають за краще залишатися в безпечному середовищі . Але не варто боятися ризикувати , адже успіх наздоганяє тих , хто вірить у себе “.

Політика і джаз

Аналізуючи сильні сторони учасників українського культурного процесу , іноземні експерти в один голос твердять про енергійність , молодості і свіжості погляду. Наприклад , британський театральний режисер Керолайн Стейнбейс , протягом останніх двох років працювала з українськими драматургами в рамках спеціальної програми лондонського театру Royal Court , а тепер приїхала до України , щоб поставити п’єсу українки Оксани Савченко в київському Молодому театрі , в захваті від співпраці.

“Актори дуже розумні , дуже талановиті й веселі , вони захоплено імпровізують , підбурюють один одного” , – розповідає Стейнбейс . Вразили британку і українські сценаристи , які здалися їй відкритими , різнобічними і спраглими змін. При цьому від більшості нинішніх британських авторів українців , на думку Стейнбейс , відрізняє підвищений інтерес до теми політики .

Аналізуючи сильні сторони учасників українського культурного процесу , іноземні експерти в один голос твердять про енергійність , молодості і свіжості погляду.

Аналогічне спостереження , але вже про художників , робить бельгієць Бйорн Гельдхоф , протягом останніх трьох років працює арт -менеджером в PinchukArtCentre. Молодість держави і непростий процес політичних трансформацій підштовхують творців сучасного мистецтва до високої в порівнянні з західними колегами критичності художніх висловлювань .

“Для них , думаю , важливо не стільки заявити про себе як про самостійні індивідуумах , скільки сформувати спільну позицію в прагненні змінити щось в суспільстві” , – упевнений куратор .

Гельдхоф наводить факти , що свідчать про ефективність обраного українцями підходу . У ході торішнього відбору номінантів на Future Generation Art Prize , найбільшу міжнародну премію для молодих художників , авторитетне журі , у складі якого були провідні світові критики та куратори , включило вітчизняну групу Р. Е. П. в число основних претендентів на перемогу.

Арт- менеджер також нагадує , що Жанна Кадирова та Микита Кадан вже домоглися визнання серед західних фахівців , поповнивши число застовпили свої позиції на світовій арт – сцені українців. До таких , зокрема , належать стали класиками Борис Михайлов , Арсен Савадов та Сергій Братков .

Якщо театр і мистецтво роблять ставку на політику , то з музикою ситуація прямо протилежна

Якщо театр і мистецтво роблять ставку на політику , то з музикою ситуація прямо протилежна , вважає серб Мілош Єліч , клавішник найпопулярнішою в країні та за її межами української рок- групи , Океан Ельзи . Традиційно жорсткий і гостросоціальний реп абсолютно не розвинений в Україні , зате місцеві музиканти сильні в джазі , якісної попи рок -музиці.

Єліч відзначає , що багато тутешні виконавці затребувані в Росії та інших країнах СНД. У числі свіжих прикладів він наводить активно гастролюючих групу Бумбокс , що поєднує фанк і рок , і співачку Джамалу , у творчості яких зливаються джаз і етніка . Украй популярні Іван Дорн і група The Maneken – їх відрізняє уміння робити модну танцювальну музику. У Європі користуються успіхом колективи начебто рокерів Гайдамаки , що роблять ставку на фолк -складову .

Океановец називає ще один плюс місцевої музичної середовища – тут працюють найкращі в пострадянському просторі фахівці з звукозапису.

Невпевненість і страх

Коли мова заходить про проблеми українського культурного ландшафту , експерти виявляються не менш одностайними , ніж в описі переваг . Вони впевнені , що справі заважають замкнутість арт -спільноти та консервативність системи навчання .

Латвієць Крістс ​​Ернстонс , який вивчав архітектуру в Лондоні , а тепер працює над розвитком донецького культурно – освітнього центру Ізоляція і перетворенням його в самоокупну креативну поселення , зазначає: ” Тут гостро відчуваються нестача досвіду і освіти . Адже сучасні мистецтво та культура – неймовірно складна система . Це не самодіяльність ” .

Шнайдер наводить приклад Німеччини , де молодих вчать не фахівці середньої руки , а кращі представники старшого покоління. Ті не соромляться не тільки в похвалах , але і в жорсткій критиці. В результаті художники формують власний стиль і отримують важливий навик відстоювання своєї позиції.

Справі заважають замкнутість арт -спільноти та консервативність системи навчання .

Українці, яким з утворенням пощастило значно менше , не впевнені у власних силах і бояться вийти за межі звичної зони комфорту . Звідси йде корінням в радянське минуле любов до об’єднання в групи.

“З одного боку , в об’єднаннях вони мають можливість глибше продумувати ідеї , з іншого – приналежність до групи дозволяє їм почувати себе більш захищеними ” , – ділиться спостереженнями Шнайдер.

Внутрішня скутість робить ведмежу послугу вітчизняним музикантам . Єліч пояснює існуючі страхи комплексом неповноцінності перед обличчям потужного англо – американського шоу -бізнесу , характерним для більшості країн Східної Європи. Він з’явився ще тоді , коли колективи вперше взялися копіювати ледь зародилася в 1960- х на Заході рок -музику .

” Сьогодні немає усвідомлення того , що потрібно створювати щось нове з знань про те , що було зроблено раніше” , – резюмує музикант.

системний збій

Біля витоків проблем , з якими стикаються творці нової української культури , стоять , на думку аналітиків , ще більш глибокі проблеми на зразок відсутності стратегічного мислення і нездатності більшості місцевих керівників у сфері мистецтва осмислити необхідність довгострокового планування .

Така недалекоглядність проявляється , наприклад , в роботі галерей , відзначає Гельдхоф . Куратор звертає увагу на те , що більшість українських виставкових просторів не представлені за кордоном і не беруть участь ні в одному серйозному міжнародному арт -огляді .

“Якщо галеристи почнуть інвестувати зараз , це кардинально змінить ситуацію в майбутньому” , – наполягає Гельдхоф , адже плоди приносить лише довгострокову співпрацю з художником.

При цьому ситуація для подібних починань сприятлива , так як попит на сучасне мистецтво в суспільстві досить великий. Шнайдер розповідає , що , на відміну від Німеччини , де основу публіки на арт – заходах складають ” люди у віці між 60 і смертю” , в Україні інтерес до мистецтва виявляє переважно молодь.