Європа хоче знати, ким був Бандера

*

 

Австрійська журналістка і письменниця Сюзанна Шоль, 64 роки, модерувала дискусію з українськими письменниками “Ще не вмерла Україна” під час Фестивалю української літератури в Інсбруку, який пройшов з 17 до 19 жовтня.

 

– Яких українських авторів ви читали?

– Маю зізнатися, що я читала тільки Андрія Куркова. Українську літературу в Австрії взагалі не знають, або знають дуже мало.

 

– Чим зацікавив Курков?

– Він пише з гумором. Це дуже важливо. Його читати легко, тому що забавно, тому що можна сміятися. Це допомагає розуміти ситуацію, вникати в українські реалії розважаючись. Для нас це несподівано, тому що ми звикли, що пострадянський простір постачає тільки похмурі книжки.

 

– Що може зруйнувати стереотип про Україну як про пострадянський простір?

– Думаю, що українцям варто спочатку позбутися власних стереотипів про себе. Оце їхнє постійне: “ми вільний народ, ми не росіяни” – нам нецікаве. З одного боку, ви праві, з іншого, нам здається, що ви надто позиціонуєте себе жертвами і намагаєтеся подати свою історію однобоко, тільки уже з протилежним перегибом. От опишіть нам свою історію об’єктивно – з усіма випадками колабораціонізму, з огріхами і помилками Бандери – і ми захочемо це прочитати. Поки цього не роблять, наші стереотипи про Україну залишаються незмінними. Зараз стандартне візуальне уявлення про Україну: дівчата в національних костюмах, хліб-сіль, танці, все. Ще сільське господарство і Чорнобиль. Це спадок від Союзу. А нової цікавої історії ви ще не написали. Зараз для західного читача Україна – екзотика. Але в смислі – що це щось далеке, і ніхто толком не уявляє, на що схоже. Хоч насправді географічно – дуже близьке.

Газета.ua