Успіхи «Днів Фірташа у Лондоні» й провали «Днів України у Великій Британії»

 

*

Оксана Забужко, виходячи із зали Лондонської бібліотеки після свого літературного вечора в межах «Днів України у Великій Британії», була неприховано роздратована.
«Це так не робиться, – пояснювала вона, забувши перейти з англійської мови на українську. – Головне – треба було мати цільову аудиторію, яка мусила б отримати інформацію (про Україну та українську культуру), а потім ширити її далі… Оце справді було б відкриттям для когось. Але якщо ви плануєте подібний захід і не маєте в такій невеликій аудиторії принаймні десяти людей, які точно повинні бути у списку… Я була дуже рада бачити київських журналістів, але sh****t. Це ж не для київських журналістів! Якщо вже пан Фірташ витрачає на мене гроші, то я хочу бачити, що вони витрачаються ефективно».

 

Натомість присутні на лекції української письменниці з невеличким вишуканим концертом сестер Тельнюк мали задоволений вигляд. Але Забужко констатувала факт: серед тих, хто скористався запрошенням і прийшов на подію, було дуже мало або не було взагалі людей, які відкривали б для себе Україну. Тим часом із репортажів ЗМІ в самій Україні могло скластися зовсім інше враження. Деякі редактори, повідомляючи про «Дні України у Великій Британії», влаштовані Firtash Foundation і фінансовані Group DF, запросто проголошували, що «у Британії дуже зріс інтерес до України».
Принаймні в одному телерепортажі з Лондона на провідному українському телеканалі журналістка трясла в руці часописом і стверджувала, що «всі британські газети» пишуть про заходи «Днів України».

Довкола поєднання і конфліктності бізнес-інтересів Group DF з інтересами Української держави та широкого українського загалу точаться найбільші суперечки в Лондоні. «Фірташ витратив власні гроші й тому мав право робити що хотів і запрошувати кого хотів», – кажуть одні. Інші зазначають, що він «не має права представляти цілу країну і вдавати, що його бажання проштовхнути свої бізнесові інтереси було не головним». «Ми ніколи не погодилися б брати участь у жодних заходах, за якими стоїть тісно пов’язаний із Москвою та проросійським урядом Азарова олігарх Дмитро Фірташ», – заявляли його радикальні опоненти.

Фестивальний концерт і ярмарок були єдиною відкритою для охочих подією. Прийом у британському парламенті та гала-вечеря під музику в Лондонському музеї природознавства відбулися з більшими претензіями на блиск і привілейованість. Але той блиск, схоже, вразив лише українських репортерів, які розповідали про «шикарність» приміщення і трохи дивувалися, що на подіях не було ані прем’єра Кемерона, ані «навіть колишнього прем’єр-міністра Блера».
Представники Firtash Foundation заявляли на початку, що хотіли охопити «Днями України» 100 тис. людей. Після їх завершення в українській пресі було повідомлено, що відвідувачів загалом було 110 тис. Газета «День» винесла в заголовок 120 тис., хоча для всіх, хто був присутній, цифра видається явним перебільшенням. Уточнити її професійно не вдалося: організатори відмовилися від інтерв’ю про підсумки заходу.

Богдан Цюпин

 

Buknews