У Львові презентували книгу, яка шукає бібліотеки та їх власників

*

У часи Середньовіччя людина, яка мала 20–30 книг, вважалась доволі заможною. Наявність більше десятка книг обов’язково зазначалось у заповіті. Відтак, намагання вберегти своє майно від споконвічних злодюжок, які любили позичати майно і не віддавати його, стало першопричиною виникнення книжкового знаку власності – екслібрису. Це було бажання бібліофіла забезпечити кращу ідентифікацію та збереження збірки від потенційного крадія.

 

Про це під час презентації книги «Екслібриси Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка» розповіла автор-упорядник, науковий співробітник відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг університетської бібліотеки Наталія Кіт-Копистянська.

 

Екслібрис відіграє особливу роль в історії бібліотечної справи. Директор Наукової бібліотеки Львівського університету Василь Кметь зазначив, що доволі часто саме з вивчення цього книжкового знаку починається реконструкція стародавніх бібліотек.

 

Історія наукової бібліотеки Франкового університету бере свій початок з 1608 р. Директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник розповів, що ця дата була встановлена саме завдяки екслібрису. «На одному із латинських рукописів Львівської єзуїтської колегії історики виявили дату «1608». Оскільки Орден єзуїтів став попередником та засновником Львівського університету, то, відповідно, з їхньої бібліотеки починається відлік і історії бібліотеки університету», – зазначив історик.

 

Наталія Кіт-Копистянська розповіла, що за допомогою екслібрису можна дослідити не лише походження книги, але й постать самого її власника – соціальний статус, захоплення, родовід та ін. У більшості випадків на книжкових знаках зображувались родинні чи особисті герби.

 

Один із редакторів книги «Екслібриси Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка», завідувач відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки Франкового університету Микола Ільків-Свидницький зазначив, що ця праця є наслідком кількарічної колективної роботи істориків. Книга стане добрим джерелом для вивчення минулого.

zik.ua