Збанкрутіла «Буква» заборгувала видавництву «Фоліо» 200 тис. гривень

krasГосподарський суд Києва порушив справу про банкрутство мережі книжкових супермаркетів «Буква», ініціатором якого виступила сама компанія. Засновник видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький розповів, як на ринок вплине банкрутство книжкового ретейлера.

– Що зміниться для видавців після того, як стартувала процедура банкрутства мережі книжкових супермаркетів «Буква» ?

– Зараз розставляються всі крапки над « i », і той факт, що « Букви» більше не існує, оформляється юридично. Але насправді компанії немає вже більше року. У судах було багато позовів від постачальників «Букви» – банкрутство якраз і пов’язано з тим , що судові рішення про стягнення боргів є, а майн , за рахунок якого можна було б виконати ці рішення, немає. Тому саме по собі банкрутство «Букви» на матеріальне становище учасників ринку вже ніяк не вплине.

– Сума в 100 млн гривень, в яку оцінюють заборгованість «Букви » у ЗМІ – чи не занадто вона фантастична, враховуючи масштаби українського книжкового ринку?

– Ми не знаємо, з яких статей складається сума , яка подана в заяві на банкрутство. Не виключено, що там були і якісь фіктивні, надуті борги. Звичайно, ми не знаємо , які відносини у компанії були з російськими постачальниками. Але точно зрозуміло , що у нас немає такого обсягу книжкового ринку в країні, щоб згенерувати суму заборгованості в 100 млн гривень. Я впевнений, що претензії усіх українських видавців точно знаходяться в зоні менше 5 млн гривень.

– Скільки « Буква» залишилася винна «Фоліо» ?

– Більш 200000 гривень. Вони перестали платити десь у першій половині 2012 року.

– Ви будете судитися?

– Не бачу сенсу. У цієї юрособи вже немає майна. Ми вважаємо цю заборгованість безнадійною, і думаю, такої думки дотримуються багато учасників ринку .

– Яка частина книг в Україні продається через організовану торгівлю?

– Через організований рітейл, включаючи профільну книжкову роздріб і мережі продуктових супермаркетів – 60-80 млн екземплярів на рік, у тому числі імпортних . З урахуванням середньої ціни книги в 35-40 гривень отримуємо десь 2,5-2,8 млрд гривень.

– А скільки всього книг продається в Україні, з урахуванням продажів на розкладках, книжкових ринках?

– Разів у півтора більше. Питома вага організованого рітейлу росте, але на виручці це не позначається. Просто сам ринок падає, і відбувається перерозподіл на користь цього каналу продажів.

– Чи знизяться обсяги продажів через організований роздріб у зв’язку з банкрутством «Букви» ?

– Ні, основна частина площ перейшла іншим книжковим рітейлерам (за даними учасників ринку, мережа «Буква» була куплена російською компанією « Ексмо» , яка управляє мережами «Книжковий супермаркет» і « Читай- місто ». – Ред.) .

Forbes