Історія не за Табачником: у Львів привезуть книжку про повстанців Одещини та Придністров’я

*Під час Форуму видавців у Львові представлять «незручну» для теперішньої влади та прибічників радянських міфів книжку – «Повстанці Одещини та Придністов’я».

 

Книжка історика Сергія Богана про повстанців Одещини, які не були бандитами, як прийнято вважати. Вони боролися за незалежність, проти поневолювача, яким тоді виступав більшовизм, бо після падіння імперії в українців знову відродилося бажання відновити свою державу. А бандитами переважно були саме більшовицькі загони. Про справжню війну за незалежність, що розгорнулося у степах Бессарабії у 20-і роки йдеться у книжці.

 

Інформація у книзі на архівних документах та згадках нащадків очевидців тих подій,  які автор віднайшов та відтворив для свого дослідження. За роботу над цією книгою історику довелось поплатися посадою в одеському виші.

 

Антибільшовицький рух на українських землях у 20-х роках ХХ ст – це досі позбавлена об’єктивізму сторінка української історії. Особливо, якщо йдеться про південні чи східні землі. Упродовж цілої епохи правдиву історію ретельно приховували архіви, замовчували не лише представники владного в СРСР режиму. Історики, ба й самі колишні повстанці розуміли, що говорити правду вкрай небезпечно. Комуністична влада та її репресивний апарат навчили українців міцно тримати язика за зубами.

 

Саме тому такий масовий збройний рух в Україні залишив по собі так мало (порівняно з іншими історичними подіями ХХ ст) мемуарної та історичної літератури.

 

Утім настає час, коли таємне стає відомим і коли з’являється можливість пролити світло на давно минуле, але не забуте.

 

Книжка вийшла у видавництві «Зелений Пес» у серії «Нетабачна історія» разом із книгами Віктора Суворова «Кузькіна мать», «Її ім’я було Татьяна» та спогадами німкені Габі Кьопп «Навіщо я народилась дівчинкою» (розповідь з перших уст про «сексуальні подвиги» радянських визволителів).

Друг Читача