Харківська топонімічна комісія вимагає зняти меморіальну дошку Шевельову

sheУ Харкові топонімічна комісія рекомендувала міському голові Геннадію Кернесу скасувати дозвіл на встановлення меморіальної дошки українському філологу Юрію Шевельову. Про це йдеться у витягу з протоколу засідання Міської комісії з топоніміки та охорони історико-культурного середовища від 4 вересня, який опублікували активісти Громадського комітету зі вшанування 105-річчя Шевельова в Харкові, передає УНІАН.

“Рекомендувати Харківському міському голові розглянути питання про скасування розпорядження міського голови від 06.07.2011 року №2928, зважаючи на необхідність повторного розгляду питання встановлення меморіальної дошки Ю. В. Шевельову в м. Харкові”, – йдеться у пункті №4 рішення топонімічної комісії.

Водночас громадські активісти заявляють, що даний протокол засідання топонімічної комісії з питання встановлення пам’ятної дошки Шевельову є сфальсифікованим.

Так, за даними членів Громадського комітету, 4 вересня після закінчення засідання заступник голови топонімічної комісії Олексій Хорошковатий повідомив, що комісія ухвалила тільки рішення: рекомендувати міськраді звернутися до компетентних органів для отримання додаткової інформації про діяльність Шевельова під час Другої світової війни. При цьому Хорошковатий підкреслив, що на засіданні не рекомендували скасувати розпорядження міського голови про встановлення дошки.

Члени топонімічної комісії, депутат міськради Олег Яцина та професор Ігор Муромцев, які брали участь у її засіданні, також стверджують, що ставилося на голосування лише питання стосовно рекомендації зібрати більше інформації про діяльність Шевельова.

Громадські активісти стверджують, що “заднім числом на папері було оформлене зовсім інше рішення”.

За даними Громадського комітету з вшанування 105-річчя Шевельова в Харкові, питання про рекомендацію Харківському міському голові відмінити дозвіл на встановлення пам’ятної дошки Шевельову, питання повторного розгляду можливості встановлення дошки та звернення голови Антифашиського комітету Харківської області Нісора Ройтмана, який звинуватив Шевельова у колабораціонізмі, навіть не ставилися на голосування, але були включені в остаточне рішення.

“Найобурливішим у цій зафіксованій афері харківських чиновників є нахабна й неприкрита фальсифікація голосів членів комісії, які б за жодних обставин ніколи не проголосували б за такі рішення”, – наголошують активісти.

Як повідомлялось, 3 вересня у Харкові з дозволу відповідних органів по вулиці Сумській, 17 відкрили меморіальну дошку Шевельову. Організатори встановлення дошки – філологи, українські громадські діячі, представники культурницьких організацій.

Початково відкриття дошки було заплановано на 4 вересня, однак її відкрили напередодні через інформацію про плани скасувати дозвіл на встановлення дошки, а також погрози невідомих осіб зруйнувати дошку, якщо її все ж таки буде встановлено.

4 вересня Харківська міська топонімічна комісія запропонувала міськвиконкому зібрати додаткові відомості про філолога Шевельова для повторного розгляду питання про встановлення йому меморіальної дошки в місті. У рішенні комісії зазначалося, що “серед документів, які були подані до топонімічної комісії, немає інформації про те, чи співпрацював Шевельов з нацистами у 1941-1943 роки. Таким чином, органи юрисдикції також запропонували комісії зібрати додаткову інформацію про воєнний період життя українського філолога, звернувшись до компетентних органів”.

Голова Харківської обласної держадміністрації Михайло Добкінобізвав видатного українського мовознавця Шевельова “пособником” фашистів”.

Довідка

Юрій Шевельов (прізвище при народженні – Шнейдер; псевдоніми: Юрій Шерех, Гр. Шевчук) – славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміграції. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Іноземний член НАН України. Президент Української вільної академії наук у 1959-1961 та 1981-1986 роках. Член Американського лінгвістичного товариства, Польського інституту мистецтв і науки в США. Почесний доктор Альбертського, Люндського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії. Головний редактор журналу “Сучасність”. Автор 17 книг та фундаментальних наукових праць.

Народився 17 грудня 1908 р. у Харкові, помер – 12 квітня 2002 року в Нью-Йорку (США).

Newsru