Чому українські письменники заробляють найменше у світі. ВІДЕО

Чому українські письменники заробляють найменше у світі (відео)

Ще два роки тому мільярдерка і найбагатша письменниця світу – мама Поттеріани Джоан Роулінг – уже нині за щорічним доходом навіть не входить у десятку найбагатших письменників світу.

Найзаможнішою письменницею тепер є авторка трилогії про секс Е.Л. Джеймс. Вона обігнала детективіста Джеймса Паттерсона та Сьюзенн Коллінз, чиї «Голодні ігри» довго трималися серед лідерів світових бестселерів.

На 4-й позиції – телеведучий Білл Оֹ’Рейлі, який за рік заробляє 28 мільйонів доларів, та Даніела Стіл із доходом у 26 мільйонів.

Усі ці неймовірні цифри – заробіток за написані книжки. І українському письменнику до них – як до неба. Автор 43-х творів Андрій Кокотюха з продажу останніх 6-х за півроку має 22 тисячі 600 гривень.

«Отже, нічого не роблячи, окрім того, що я автор 43-х книжок, я потраплю до малозабезпечених верств населення. За рахунок виданих книжок можливо було б жити лише в одному випадку: якби в Україні книгарень було стільки, скільки виборчих дільниць», – каже письменник Андрій Кокотюха.

Лише третина українців витрачає на чтиво до 50 гривень на місяць, майже 16% дозволяють витратити в книгарні до 100. Найбільше купують книжки кияни, харків’яни та львів’яни.

«70 % покупців – це жінки, десь приблизно 45% покупців – це люди від 26 до 35 років. Треба стати світовою зіркою літератури і тоді можна казати про якісь мільйонні заробітки», – каже видавець Іван Лопатченко.

Найпопулярніша серед українців – художня та науково-популярна література. Однак середні наклади нашої книжки – 2-3 тисячі. І лише одиниці українських авторів можуть заробляти винятково на книжках.

Так, до мільйона примірників – загальний тираж за останні 5 років перевидань Сімони Вілар – найпродаванішої авторки в Україні. Однак свого мільйона вона так і не отримала, середній заробіток – 150 тисяч гривень за рік.

 


Ще менше за сотні тисяч примірників отримує Люко Дашвар, а наклади Василя Шкляра та роману Ліни Костенко зросли лише після гучних скандалів.

Аби справді мати добрий щорічний дохід, треба друкуватися за кордоном. Але й тиражі Андрія Куркова, Сергія Жадана, Оксани Забужко, Юрія Андруховича в інших країнах рідко сягають сотень тисяч.

Однак вказані майстри пера – радше винятки, бо для більшості вітчизняних авторів письменство – це хобі, а на життя кожен заробляє, чим може.

«Українські письменники заробляють найменше в світі, тому їм для того щоб писати, потрібно ще десь працювати. Якщо людина робить це нерегулярно, якщо ставиться до цього як до хобі, то ймовірність того, що це буде бестселер є мінімальною», – каже редактор книжкового Інтернет-порталу Сергій Руденко.

Маленькі тиражі, мало книгарень і неможливість присвятити себе літературі повністю – замкнене коло для українських письменників, розірвати яке може лише читач, котрий не скупитиметься на власний розвиток.

ICTV

  • сєрж

    Фігня, Янек заробив за рік 2 мільйони баксів авторських гонорарів