На книгу, яка образила кримських татар, відкрито справу

*Органи прокуратури Криму почали кримінальне провадження у зв’язку з виходом «Книги пам’яті Східного Криму».

Справу відкрито за частиною першою статті 161 Кримінального кодексу України (розпалювання міжнаціональної ворожнечі), повідомляє портал «15 хвилин» з посиланням на районного прокурора Ільяса Рамазанова.

«У вказаному кримінальному провадженню виконані всі першорядні слідчі дії – допитані свідки, вилучені копії документів, призначена психолого-лінгвістична експертиза», – сказав він.

Книга, що спровокувала скандал у Криму, була видана в кінці липня. Її авторами є місцеві краєзнавці Володимир і Марія Ширшова. У майже 500-сторінковому виданні, як повідомлялося, зібрані відомості про 8,5 тисячі жителів регіону, загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни, у полоні або зниклих безвісти.

Приводом для розгляду стала одна з глав цієї книги, присвячена колабораціонізму кримських татар. У ній наводилися витяги з документів, у тому числі німецьких, що підтверджували, що представники цього народу співпрацювали з окупаційним режимом під час Великої Вітчизняної війни. Кримсько-татарський меджліс (неофіційний етнічний парламент) у зв’язку з цим звинуватив авторів видання у ксенофобії і розпалюванні антитатарських настроїв. 12 серпня меджліс організував мітинг у селищі Кіровське, учасники якого вимагали спалити «Книгу пам’яті».

За даними ЗМІ, частина витрат на видання книги, а саме 16 тисяч гривень, була покрита за рахунок районного бюджету. Місцева влада мала намір безкоштовно передати її примірники у місцеві школи і бібліотеки, проте після того, як меджліс розкритикував видання, районне керівництво відмовилося від своїх планів.