На Форум видавців приїде майстер репортажистики Маріуш Щиґел

Маріуша Щиґела (Mariusz Szczygieł) називають майстром польського репортажу. На 20. Форум видавців у Львові журналіст приїде з новим перекладом збірки своїх матеріалів з 90-х років «Неділя, що трапилась в середу».
Відомий польський репортер і редактор «Газети виборчої», пись-менник є володарем низки польських і міжнародних літературних премій, зокрема премії ЄС за найкращу перекладну книжку року (2009).
Працювати в журналістиці пан Щиґел почав у 16 років, коли влаштувався репортером у тижневик «Na przełaj». Згодом здобув освіту журналіста і політолога у Варшавському університеті. Був ведучим польського ток-шоу «Na każdy temat» («На кожну тему»). З 1990-го року працює в «Газеті Виборчій», наразі є редактором репортерського додатку «Великий формат».
«Репортаж завжди служив правді, а поляки часто є бойовими, мають мужність і не бояться говорити правду», – зазначає Щиґел в одному з інтерв’ю.
Маріуш Щиґел є співзасновником Інституту репортажу та книгарні репортерів «Кипіння світу». Випустив 6 збірок зі своїми найкращими репортажами. Книги медіа-діяча були перекладені більше, ніж десятьма мовами, у тому числі й українською. Зокрема, у вітчизняному перекладі вийшли серії репортажів про Чехію: «Ґоттленд» (2010) і «Зроби собі рай» (2011). Пояснюючи назву останньої книги, письменник усміхається:
«Кожен чех – це окремий світ. І кожен у цьому світі сам собі влаштовує рай. Прочитайте мою книгу, і будете знати рецепт приготування цього раю».
Багато хто дивується, як поляк міг так влучно написати про Чехію? А журналіст не зупиняється на досягнутому – наступну книгу планує присвятити історії чеської родини. Герої книги живуть у домі, який за наказом комуністичної влади перероблюють на музей марксизму-ленінізму, а власниця маєтку вимушена працювати у ньому прибиральницею.
Маріуш Щиґел багато читає. Користується принципом Ришарда Капусцінського: задля однієї сторінки власного тексту необхідно прочитати 100 сторінок інших авторів.
«Я потребую книжок, які пояснять мені сенс того, що роблять інші люди. Я люблю бути здивованим. У мене є приятель, який як уже почне читати книжку, то хай хоч вона буде не знати яка нудна, завжди її дочитає. Я – ніколи. Даю книжці шанс упродовж 50 сторінок, а якщо мені нудно, розстаємося з нею», – ділиться журналіст.

Програма «Польща – почесний гість» на 20. Форумі видавців у Львові буде реалізована за підтримки Міністерства культури і національної спадщини (MKiDN) Республіки Польща, Посольства Республіки Польща в Україні, Генерального консульства Республіки Польща у Львові, Польського інституту у Києві, Інституту Книжки (Краків).

Bookforum.ua