Конфлікт довкола бібліотеки Шнеєрсона: Путін хоче взяти гору над хасидами

Президент РФ Володимир Путін відвідав Єврейський музей та Центр толерантності в Москві, куди була передана на зберігання колекція давньоєврейських книг. Бібліотеку Шнеєрсона іудейський релігійний рух Хабад, що базується в США, вимагає від росіян передати в Нью-Йорк.

Володимир Путін розраховує, що передача книг на зберігання до Єврейського музею та Центру толерантності в Москві покладе край суперечкам довколо цього зібрання.
“Я сподіваюся, що переміщення в Єврейський музей та Центр толерантності бібліотеки Шнеєрсона, яка, безумовно, представляє не тільки інтерес, але і величезну цінність не тільки для єврейського народу, і не тільки для російських євреїв, але тим, що проживають в інших країнах світу, – закриє цю проблему остаточно”, – сказав Путін.
Він пояснив, що у стінах Центру будь-яка людина, де б вона не проживала – у Росії чи за кордоном, може приїхати і ознайомитися з раритетами, рукописами і книгами: “Ознайомитися, зайнятися вивченням, потримати в руках ці книги, почерпнути з них ті знання , які так потрібні і сучасній людині”.
Однак у Хабад раніше вже заявили про незгоду з передачею книг у московський культурний центр.
“Бібліотека Шнеєрсона належить російській державі”, – заявив Путін 19 лютого.
“Колекція має бути повернена до бібліотеки Агудес Хасідей Хабад у Нью-Йорку”, – заявив адвокат хасидів Натан Левін.
17 січня 2013 стало відомо, що федеральний суд у Вашингтоні ухвалив рішення про накладення на Росію щоденного штрафу в $ 50 тис. за невиконання законного у 2010 році вердикту про передачу бібліотеки Шнеєрсона релігійній громаді.