Все й одразу: Sziget 2013

Глобалізація видозмінює дійсність. Фестивалі – не виняток. І якщо раніше заходи мали якусь певну культурну домінанту, то зараз все популярнішими є мультижанрові фестивалі. Одним із найвідоміших прикладів такого розмаїття фестивальних форм можна назвати подію під назвою Sziget (Сігет) – найбільший у Центральній та Східній Європі фестиваль, що пройде з 5 по 12 серпня в Будапешті. Започаткований ще у 1993 році, він не втрачає популярності і завойовує все більше доблесних і відданих фанів. Більше 400 тисяч відвідувачів! Ще б пак – такого різнобарв’я ще треба пошукати – музика, театр, література, спортивні змагання, цирк, колесо огляду, гастрономічні шоу… На острові постійно щось відбувається. Цілодобово і без вихідних. Спробуємо коротко описати заходи, що проходитимуть протягом семи днів цього фантастичного драйву.

Музика: Blur, Franz Ferdinand, Nick Cave and the Bad Seeds, Zaz, Enter Shikari, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Ska-P… Ні, це невдячна справа – рахувати зірок. Усеодно всіх не перелічиш. Нашу неньку – Україну представлятиме ДахаБраха. А це більше, ніж музика. Це Дійство.

До речі, про дійства: Giant Street Theatre – подія, яку варто побачити. Так називається спільний проект вуличних театральних труп. Можна абсолютно випадково стати учасником якоїсь вистави. Майданчик Magic Mirror – кінопокази, водевілі, оригінальні вечірки –дивовижний мікс із чогось такого, чому важко підібрати назву. Culture Zone – особлива територія, що увібрала в себе театр, образотворче мистецтво, виставки, дизайн, класичну музику, джаз, літературу, слем, стендап-камеді, циркові вистави, вуличний театр, артистів, акробатів, жонглерів, різноманітні гуртки, флешмоби, йогу, тай-чі та багато іншого. Літературні заходи проводяться протягом фестивальних днів на різних майданчиках, про що можна дізнатися в інформаційних пунктах фестивалю на місці.

Якщо навіть у такій атмосфері Вас не покидає бажання подискутувати з приводу серйозних соціальних та геополітичних тем – до Ваших послуг European Meeting Point – спілкування на тему ЄС, неформальне знайомство із офіційними структурами та установами Євросоюзу. Коли я намагаюсь уявити щось схоже у нас, на думку одразу ж приходить картинка: звичні декорації літнього фестивалю, під тентом сидить Новохатько у бейсболці і шортах, а біля нього колом присіли панки і вдячно слухають заспокійливий голос Леоніда Михайловича, мружачись на сонце…

Окремо слід згадати про Ability Park – територію, спеціально облаштовану для людей із особливими потребами. Крім того, є можливість спробувати відчути світ так, як відчувають вони – пройтись із зав’язаними очима та ціпком чи покататись на інвалідному візку.

Logical Games Tent – спортзал для мозку. Майданчик, де зібрані усі відомі і невідомі логічні ігри. Тож якщо Ви втомились від музичного відриву, можна спокійно посидіти, складаючи, приміром, кубик Рубика, чи граючи у шахи. До речі, про відпочинок. Заспокійлива музика, масаж, йога і багато іншого на Cöxpon Ambient Tent Garden. Це місце створено для релаксу.

Окремо варто відзначити організаційну складову. Можете забути про незручності, пов’язані з перебуванням поза рідною домівкою –Sziget забезпечує усім: Ви можете попрати одяг, здати речі на зберігання, навіть надіслати мамі з татом листівку – тут є власна пошта. А поки Ви будете ошелешено ходити серед шести десятків різноманітних сцен, намагаючись устигнути побачити більшість своїх кумирів, дітей (якщо Ви ризикнули приїхати з малюками) можна віддати в руки досвідчених педагогів з багаторічним стажем. Ну, про стаж я не з’ясовувала, але дітям буде весело – це гарантовано. До Ваших послуг також аптека, кемпінг, пункт медичної допомоги, магазини, зона безкоштовного інтернету та безліч інших зручностей. Фестиваль проходить посеред Будапешта, проблем із транспортом жодних – цілодобово на острів курсують автобуси, тому про годинник варто забути.

Про Sziget можна писати ще дуже багато. І про музику, і про вистави, і про чудово продуману організацію. Але душа кожного фестивалю – це його відвідувачі. Народ чітко усвідомлює причину свого перебування тут. Люди приїхали відпочивати, конфліктів ніхто не шукає. Тому, отримавши штовхана, Ви обов’язково почуєте «вибачте» на одній із десятків мов, адже гості тут зібрались із усіх закапелків планети. Атмосфера фестивалю – це свобода, радість і вміння насолодитись моментом. Все й одразу отримати можна. Хочете переконатись у цьому особисто – Вам на Sziget.

Деталі на www.szigetfestival.com.ua

Лариса Поліщук, Ярослав Суліменко

Фото Ярослава Суліменка