Євген Сверстюк писав книжку про несподіваного Гоголя майже 40 років

Із незнаним та несподіваним Миколою Гоголем знайомить свого читача український літературознавець і філософ Євген Сверстюк. Він презентував нещодавно у Києві книгу «Гоголь і українська ніч», яку писав багато років і видав за два місяці. Текстом не для читання, а для самопошуку називає видання його упорядник літературознавець Олексій Сінченко.

Гоголь – романтик, Гоголь – містик, Гоголь – літературний екзорцист. Ці та інші грані письменника розкриває у новій книзі «Гоголь і українська ніч» український літературознавець і філософ Євген Сверстюк. Він презентував видання у Києві, радів, що презентація зібрала близьких йому людей: «Вся моя сім’я зібралася сьогодні: і донька Віра, і син Герберт, і дружина».

Книжка вміщує 28 есеїв, які писалися майже 40 років, зауважує упорядник видання, літературознавець Олексій Сінченко. Автор посилається на дослідників Гоголевої творчості і філософів, чиї праці були вилучені з наукового обігу в радянський час. Однак якщо читач шукатиме там виключно літературознавчі розвідки, він розчарується – ця книга є чимось набагато більшим, зазначає Сінченко.
«Великою мірою ця книга існує не так для читання, як для самопошуку. Тому що Гоголь був для автора тим, хто сприяв його внутрішньому зростанню. І я сам пережив неабияке піднесення і можу сказати, що ця книга дуже мене змінила», – зізнається літературознавець.

Ми робимо ті самі помилки, що й за часів Гоголя – Маринович

Гоголь був свого роду революціонером, але він закликав не до зміни державного устрою, а до зміни в самій людській свідомості, це відображено у книзі, зауважив модератор презентації, правозахисник, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович. Гоголя тоді не розуміли – на таке ж нерозуміння наражаються люди, що виходять із такими ідеями сьогодні, вважає він.

«Який найбільший докір ініціативі «Першого грудня», до якої ми з паном Євгеном маємо честь належати? У надмірному моралізаторстві, у неспроможності дати конкретні рекомендації, як усунути від влади злочинну силу. У мене таке враження, що ми знову ходимо тими самими стежками, робимо ті самі помилки», – зазначає Маринович.

Наступна презентація книги про Миколу Гоголя запланована у Чернівцях.

Радіо Свобода