Тарас Федюк: «Робити самоокупний літературний журнал – цілком реально»

Екс-редактор «Сучасності» Тарас Федюк розповів про те, чому авторитетний часопис із понад півстолітньою історією більше не виходить.

Слідом за популярними журналами «Вітчизна» та «Київська Русь» півроку тому зупинило вихід ще одне авторитетне видання – «Сучасність».

– У 2010 році журнал знову перестав виходити. – говорить Тарас Федюк. – Тож, коли мене знайшло видавництво «Спадщина-Інтеграл» і запропонувало відновити журнал, я, звичайно, погодився. Ми обговорили ключові аспекти співпраці, вийшли на мінімальні витрати (штат – лише три людини, які отримували символічні гроші) та запустили проект. Я взяв на себе зобов’язання за три роки вивести видання на самоокупність. І це було цілком реально. Але нові видавці не дали часу це довести.

– Тобто, інвестор не виконав свої зобов’язання?

– Видавництво змінило думку, повідомивши, що вже через три місяці журнал повинен фінансувати себе сам. У результаті через неможливість утримувати навіть штат із трьох людей я подав заяву про звільнення й пішов з журналу. Я кілька разів пропонував видавництву, щоб воно віддало права на часопис, й редакційна рада могла знайти іншого інвестора. Але вони категорично відмовили. Більше того – вимагали гроші з редакційної ради за те, що витратилися на випуск п’яти номерів. Таких речей у письменницько-видавничому середовищі ще не було. Літератори можуть пересваритися, не поділивши муз, поконфліктувати, але щоб свідомо знищити видання з такою історією – цього не допускали. Наразі АУП закликала всіх письменників бойкотувати це видавництво.

– Чи бачите ви вихід із ситуації? Чи реально реанімувати видання?

– Видавництво й досі володіє правами на журнал. Знаю, що воно робило спробу самотужки укомплектовувати часопис, але так і не спромоглося це зробити. Тим більше, що редакційну раду на чолі з академіком Іваном Дзюбою обурили всі ці ігрища довкола видання. Це потрібно робити прозоро, зрозуміло та професійно.

Який бачу вихід із ситуації? Були пропозиції видавати новий журнал «Сучасність плюс» із іншими засновниками. Але я все ж таки сподіваюсь, що здоровий глузд переможе. Час, звичайно, грає проти журналу.

Робити сьогодні самоокупний літературний журнал – цілком реально. Навіть попри обмежені умови, штат «Сучасності» налагодив роботу, за якою через рік тираж склав би тисячу примірників. Навіть цього б виставило, щоб вивести видання на самоокупність.

 

«День» також звернувся за коментарем до генерального директора видавництва «Спадщина-Інтеграл» Людмили Корнєвої.

– Я особисто дуже розчарована тим, що журнал «Сучасність», який має таку велику історію, наразі не виходить, – зауважує пані Людмила. – Ситуація, що склалася, – не найкраща. Видання ніхто не підтримав. Критикувати нас можуть всі, але допомогти – передплатити видання, надати фінансову підтримку на випуск – ніхто не хоче. Ми готові передати права на журнал. Але кому? ..

«Спадщина» хоче і готова відновити і дати життя славетному українському часопису. І якщо громада в цьому зацікавлена – давайте обговорювати, як це зробити. За допомогою громади – зробимо! Є хтось кращий за «Спадщину», хто хоче взяти на себе відповідальність? То прийдіть, обговоримо».

 

За матеріалами газети «День»