Білорусько-шведські літературні дні перенесли з Білорусі до України через дипломатичну кризу

17-19 травня у Львові триватимуть Білорусько-шведські літературні дні. Серед учасників: Світлана Алексієвич, Андрій Хаданович, Володимир Арлов, Єнні Вранґборґ, Стефан Ерікссон.

 

Марія Сьодерберґ розповіла про те, чому цьогоріч цей проект відбувається саме у Львові, чому цей проект відбувається взагалі, а також про те, що відбувається з культурою у Швеції.

 

– У Білорусії ми займалися літературною діяльністю протягом 12 років. Разом з Рішардом Капусцінським я приїхала туди у 1997 році. Білорусько-шведські дні відбувались кожного травня, але цього року нам відмовили у в’їзді до Білорусі. Я була у цій країні близько 75 разів, а останнього разу в аеропорту Мінська мені сказали повернутися. Ми вирішили не зупинятися і якщо нам не дозволяють робити це в Білорусі, то ми це зробимо у Львові. І ми дуже раді бути тут, бо маємо багато зв’язків з цією частиною Європи. Тут ми можемо знайти підтримку на нові культурні ініціативи. Зокрема будемо співпрацювати з Львівським дитячим фестивалем.

 

Окрім літературної програми у Львові виступить ляльковий театр з Білорусі «Mama Mu». Це буде п’єса шведської письменниці Юї Вісландер, яка перекладена на білоруську мову.

 

– А щодо Білорусько-шведських днів загалом, то ми починали все в Пінську і це була виключно література. – розповідає Марія Сьодерберґ . Ми перекладаємо тексти – білоруські і шведські. Ми також спілкуємось, подорожуємо разом. Також запрошуємо студентів. Ми не хотіли б, щоб дипломатична криза нам завадила далі співпрацювати… Ви можете собі це уявити. Ми працювали у Білорусі протягом 12 років, співпрацювали з сотнею письменників, проводили поетичні читання з більше, ніж 500 студентів. Сьогодні письменники у Білорусі мають великі проблеми – їм важко легально видати книги, вони не можуть їх розповсюджувати. Дуже малий кругообіг цього процесу. Тому подібні проекти важливі.

На акції очікують українську письменницю Оксану Забужко. Також буде тридцять гостей зі Швеції та Білорусі.

За матеріалами Варіантів