«Шансон у прозі» та Симона Вілар – найуспішніші в літературі

Журнал «Фокус» другий рік поспіль публікує щорічний рейтинг 30 найуспішніших українських письменників

Цього року рейтинг найуспішніших українських письменників очолила харків’янка Симона Вілар, автор історичних жіночих романів. Справжнє ім’я письменниці – Наталія Гавриленко. Сукупні тиражі її книг в 2012 році перевищили 200 тисяч примірників, а гонорари сягають 40-50 тис. грн за нову книгу і 25-30 тис. грн за перевидання.

У рейтингу є і автори, визнані як читачами, так і критиками. Гостросюжетний історичний роман Юрія Винничука (№ 16 у рейтингу) «Танго Смерті» називають літературною подією року. А популярний письменник Сергій Жадан (№ 20) в минулому році розпочав співпрацю з видавництвом «Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», у якого добре розвинена система продажів. Завдяки цьому сумарний річний тираж книг Жадана досяг 11 500.

Окремо варто відзначити Андрія Куркова (№ 19), чиї книги потрапляли в топ-10 європейських бестселерів. У 2012 році письменник представив Україну на фестивалі європейської літератури у місті Коньяк у Франції і прочитав лекцію у Кембриджському університеті.

Крім того, журнал «Фокус» звертає увагу на новий жанр, який користується особливим попитом – «шансон в прозі». Суть його зрозуміла по характерних назвах книг – «Кров на зубах», «Фарт злодія» або  «Наїзд на щипачів». Автори бестселерів приховують свої імена під псевдонімами і спілкуватися з пресою відмовляються. Тим не менш, сукупні тиражі українських видань книг Миколи Сивого (№ 6) за минулий рік становили 44 тисячі примірників, а Єгора Пітерського (№ 13) – 23 000.

В цілому «Фокус» констатує, що українці мало читають. Якщо у світі успіх книги вимірюється сотнями тисяч копій, проданих за тиждень, то в Україні 10 тисяч примірників за рік – вже бестселер. За даними дослідницької компанії GfK Україна, для 73% населення читання не є сферою інтересів, а кожен четвертий українець взагалі не читає книг. Українська асоціація видавців та розповсюджувачів книг підрахувала, що в середньому кожен житель нашої країни витрачає на паперові носії творів близько 30 гривень на рік. Це в 10 разів менше, ніж у сусідній Польщі і в 40 разів менше, ніж у Німеччині.

При складанні рейтингу редакція враховувала річні тиражі авторів – єдиний, на думку експертів, об’єктивний для України показник. Крім того, «Фокус» виокремив списки прозаїків, поетів і авторів, які працюють в публіцистичному напрямку. Дані про тиражі надані Книжковою палатою України ім. Івана Федорова, також редакцією враховувалися вихідні дані книг.

Перша десятка найуспішніших письменників України

Симона Вілар – 206 000 примірників
Люко Дашвар – 119 000 примірників
Світлана Талан – 80 000 примірників

Міла Іванцова – 59 000 примірників
Лада Лузіна – 46500  примірників
Микола Сивий – 44 000  примірників
Марина і Сергій Дяченки – 38300  примірників
Наталія Костіна – 35 000  примірників
Ірен Роздобудько – 34 000  примірників
Анна і Петро Володимирські – 33 000  примірників

Фокус

  • Тетяна

    отрейтінговал??????????????

  • Ну що за біда з цими підрахунками?! В країні з такою пропорцією між зарплатнею та цінами на літ-ру, в країні, де можна вільно качати піратське читво – рахувати читання за купленими книжками! Мо, читають одну по сто чоловік; мо, купляють-дарують-не читають. Але що точно – тре народитися за царя, аби вважати, що читають лише паперове