Фестиваль фантастики «Єврокон»-2013 проведуть в Україні

Українські фантасти хочуть повернути в Україну європейський фестиваль фантастики «Єврокон» достроково. Про це повідомляє кореспондент «Друга Читача», що побував на прес-конференції з приводу Єврокону-2013 на книжковому ярмарку «МЕДВІН: Книжкова коляда».

Зазвичай одне місто приймає «Єврокон» як мінімум через 10 років, а «Єврокон» в Києві проводився у 2006 році. Проте українські фантасти вирішили ризикнути та претендують на те, щоби наступного року знов провести «Єврокон»  в Україні. Наразі чекають підтвердження, а якщо не вдасться це зробити 2013-го, то обіцяють подаватися на 2015 чи 2016 роки.

Головний редактор журналу «Реальність фантастики» Іраклій Вахтангішвілі розповідає, як це відбулося:

– У 2011 році у Стокгольмі наша делегація висунула пропозицію. Чесно кажучи, я сам при цьому не був присутній – їздили Борис Сидюк і Олександр Васильківський як делегати з правом голосу. А взагалі від України було 12 осіб. І вони так добре провели агітацію… реклами узяли з собою, книги… Та й багато хто ще пам’ятав, як у 2006 році у Києві було добре. Наскільки я знаю, інші кандидатури просто знялися, щоб знову виграла Україна.

Уже можна починати пишатися, але такий захід вимагає дуже серйозної підготовки. Пан Вахтангішвілі цього цілком свідомий:

– Звичайно, ми щороку проводимо Дні фантастики, «Портал», ще якісь фантастичні заходи, але «Єврокон» – зовсім інший рівень. До нас приїде багато гостей із 30 країн – не лише європейських, також з Ізраїлю, США… Зробимо все, аби їм було добре.

Заходи, швидше за все, відбуватимуться  у «КиївЕкспоПлазі».  Іраклій Вахтангішвілі сповнений оптимізму:

–  «МЕДВІН», один із наших основних спонсорів, проводитиме масштабний книжковий ярмарок. А ми на цій базі проведемо «Єврокон». «МЕДВІН» надасть нам приміщення, буде спеціальний стенд, буде спеціальна програма – українською та англійською. Ми вирішили зробити так, як робиться в Європі: національна мова та іноземна мова. Якусь із цих двох мов наші гості точно знатимуть. Програма «Єврокону» дуже широка. У нас три напрямки: англійською, російською та українською мовами. Заходи йтимуть майже водночас. Якщо у 2006 році була політика «ми приймаємо Європу», то тепер – «ми показуємо Європі Україну». Можна було запросити маститих письменників (щоправда, це теж додаткове фінансове та організаційне навантаження), але оскільки ми вибрали іншу стратегію, то акцент буде на наших прекрасних письменниках – як молодих і талановитих(Назаренко, Аренєв, Тимур Литовченко), так уже широко відомих (ті ж самі Дяченки чи Олді). До нас із Севастополя приїздить прекрасний український художник Микола Редька, який тут зробить виставку фантастичних картин. Ми номінуватимемо їх на «євроконівські» призи – «найкращий письменник», «найкращий журнал», «найкращий сайт», «найкраща театралізована постановка». Ми прагнемо, щоб усі тексти доповідей українською паралельно перекладалися на англійську. Ця пропаганда української літератури, української культури – наше основне завдання.

Довідка. Єврокон (Eurocon) – Європейський конвент наукової фантастики, щорічний фестиваль професіоналів і аматорів у галузі фантастики з різних країн Європи. На Євроконі є відкрита і закрита програма: заходи лише для його учасників і для широкої публіки. Єврокон проводиться Європейським товариством наукової фантастики.

Друг Читача