Видавець: У Франції заправники читають книжки їхніх “золотих авторів”

Про перспективи сучасних українських письменників розповів співвласник київського видавництва “Нора-друк” Микола Кравченко.

– Хто, на вашу думку, із сучасних письменників може стати класиком української літератури?

– Це абсолютно непередбачувано. Як видавець займаюся тим, щоб знайти письменника, який продасться – тобто, щоб у нього був масовий читач. Або якщо “вузький” – то чітко виражений. Грубо кажучи: авіамоделісти читають про те, як конструюються авіамоделі. У сучасній літературі є все: детективи, жіночі романи, серйозні історичні, гумористичні речі. Що із цього стане класикою – не можу сказати, думаю, ніхто цього не скаже. Але література повнокровна має майбутнє і через 100 років класиків буде серед кого шукати. З точки зору – продукування – все є. А от з “поглинанням” маємо проблеми.

– Що ви маєте на увазі?

– Нещодавно повернулися з Франції – там заправники на заправках читають книжки їхніх “золотих авторів”. А у нас читача немає. Щоб він з’явився, необхідно аби державна політика в культурній сфері сприяла цьому. Зараз же триває тотальна дебілізація через телевізори.

– Кого варто читати дітям, аби виховати сильну особистість? Яке покоління виросте, якщо читатимуть Ірену Карпу, наприклад.

– Той, хто почне читати Карпу – на одній ній не зациклиться, піде далі. Головне, щоб дитина зачепилася за книжку. Дуже вдалий приклад історії Гарі Поттера – прочитав одну книгу, тягнешся за другою, третьою. На початку читання має бути просто цікаве, прикольне – можна почати з Всеволода Нестайка. Потім книжка має виховувати. Навряд чи 15-річний пацан захопиться романом Шкляра – заскладний. Але “Червоний” Кокотюхи – прекрасна пригодницька річ, буде йому до вподоби. Важливо, щоб був позитивний український герой.
Газета по-українськи