На одного мешканця сільської місцевості припадає менше трьох бібліотечних книжок

На одного мешканця сільської місцевості припадає менше трьох книжок, виданих за часів незалежності України. Ця інформація від сільських бібліотекарів була оприлюднена днями на круглому столі «Сільські бібліотеки: хто перший – того й книжка?» в межах благодійної акції «Українські книги – сільським бібліотекам» у Львівській міській раді.

 

Цю інформацію підтверджує директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (ЛОУНБ) Іван Сварник, констатуючи, що з 6 млн примірників, які зберігаються у фондах сільських бібліотек, понад 40% становить література, видана російською мовою ще в радянські часи. При цьому 86% читачів воліють читати українською мовою, а діти і молодь навіть не володіють російською настільки добре, щоб читати книжки. Тож не дивно, що сільські бібліотеки відвідують щораз менше – зафіксоване падіння відвідуваності 2-10% в різних районах області, справи з «книговидачею» ще гірші.

 

В результаті обговорення учасники прийняли відповідну резолюцію і скерували її депутатам Львівської обласної ради з проханням про обговорення на черговій сесії проблем сільських бібліотек Львівщини.

 

–  Попри великі зусилля і підтримку багатьох організацій, нам вдалося зібрати лише 5-ту частину запланованої кількості, – говорить Олександра Коваль, президент ГО «Форум видавців». – Мене засмучує така низька активність і готовність львів’ян жертвувати малим для ближнього. У Львові, напевно, знайдеться з тисячу родин, які змогли б пожертвувати хоча б по 100 книжок? Люди мають в домашніх бібліотеках книжки, з якими зможуть розстатися. Адже в наших рідних селах, звідки більшість нас, теперішніх львів’ян, походить, бібліотеки мають лиш по 2-3 книжки на людину! А ми тримаємо свої книжки вдома на всякий випадок, бо вже давно їх прочитали, і не даємо цим дітям, цим людям можливості розвиватися – вони просто не мають шансу доступитися до тих надбань інтелекту і культури, який ми маємо в місті! Поділімось із ними своїми книжками!».

 

Довідка. Акція «Українські книжки – сільським бібліотекам» триває з 1 жовтня по 1 грудня з ініціативи ГО «Форум видавців» та Львівської обласної бібліотеки для дітей, за сприяння міжнародного фонду «Відродження». У рамках акції організатори планують зібрати 25 тисяч книг для фондів сільських бібліотек. Станом на сьогодні зібрано лише п’яту частину цієї кількості.

Книги збирають у школах, бібліотеках, головний осередок – Музей Ідей (вул. Валова, 18а). Приймають також грошові пожертви – на рахунок № 26004238173001 в ЗГРУ КБ «Приватбанк» м. Львова МФО 325321 ЗКПО 20848643. Отримувач коштів – громадська організація «Форум видавців», призначення коштів – на благодійну акцію «Українські книжки – сільським бібліотекам». На ці кошти рада у складі бібліотекарів та педагогів закупить книги за спеціальними цінами безпосередньо у видавців.

Кожен охочий може допомогти пакувати, транспортувати і сортувати книжки — будь-яка допомога буде цінною.

Координатор акції — Мар’яна Кіра, тел. (097) 352-10-08 або (032) 276-41-52 (офіс «Форуму видавців»).

Друг Читача