В Америці – місячник з масового написання романів за участі українців

Більше 480 тисяч письменників-любителів об’єдналися у віртуальному «літературному інституті» для того, щоб за місяць створити художні романи.

Для того, щоб зайнятися колективним написанням романів, письменники-любителі США вперше об’єдналися 13 років тому. Вони назвали свій проект NaNoWriMo (National Novel Writing Month) і щорічно розважаються тим, що за один календарний місяць кожен учасник повинен написати повноцінний роман, що складається з 50 тисяч слів. За відгуками самих письменників, наявність дедлайну дуже активізує творчий процес.

Під час написання роману, автори не лише діляться на особистих сторінках інформацією про досягнуті успіхи або викладають частини створених творів для обговорення, але і відвідують віртуальні літературні семінари знаних письменників, які дають новачкам корисні поради. Серед гуру, які у різні роки взяли участь у NaNoWriMo, були Філіп Пулман, Ніл Гейман, Дейв Еггерс, Лемоні Снікет. У листопаді 2012 року запрошеними зірками погодилися стати Логін Хорнбі та Кейт Ді Камілло.

Такий літературний практикум здався плідним різним комерційним організаціям, які взяли на себе спонсорство проекту, тому тепер він з інтернет-сайту виріс в повноцінну організацію з офісом, фондом, інтернет-магазином, який продає фанатам товари з символікою проекту та регіональними представництвами; відкрився також підпроект для юних творців. Серед авторів-учасників проекту, є щасливці, чиї роботи згодом зацікавили великі видавництва. Серед популярних текстів – «Води слонам» Сари Груен і «Нічний цирк» Ерін Моргенштерн.

У проекту є не тільки прихильники, а й критики, які стверджують, що участь в NaNoWriMo «залишається кумедною грою, поки ти не захочеш, щоб хтось інший прочитав це». Місячник з колективного написання романів називають «письменством заради письменства», «святом графоманії» і т.д. Знаходяться навіть борці з силами зла, які звинувачують організаторів проекту в сатанізмі, посилаючись на зміст «числа звіра» у рекомендованому до написання за день кількості слів – 1666. Незважаючи на це проект, що починався з 20 осіб, за час свого існування привернув увагу 483 000 молодих авторів, які зробили з сайту справжню письменницьку соціальну мережу, у якій не тільки обмінюються думками про тексти та створюють нові твори, але й вирішують нагальні проблеми, на кшталт «як встигнути до дедлайну» або «як змусити себе працювати».

Українці з Києва, Львова, Одеси та інших міст також беруть участь у проекті NaNoWriMo, зокрема на українській сторінці проекту можна побачити допис поета і дизайнера Миколи Леоновича.

 

 

За матеріалами Pro-books та NaNoWriMo