У Новій Каховці відкрили пам’ятник Олександру Довженку

22 вересня Нова Каховка, що на Херсонщині, святкувала 60-річчя свого заснування. Місто побудували на місці села Ключового при спорудженні Каховської ГЕС.

Видатний український кінорежисер Олександр Довженко перебував тут з перервами у 1950-1956 роках, написав кіносценарій “Поеми про море”, проводив кінопроби акторів. Фільм після його смерті поставила Юлія Солнцева.

“На втілення ідеї спорудження пам’ятника пішло 6 років, – каже ініціатор цієї справи, пенсіонер Микола Марченко, 68 років. – Тоді інтелігенція міста написала звернення до виконкому міської ради з проханням виділити місце для монумента. Кошти збирали довго і тяжко. Перераховували учні й учителі, пенсіонери, підприємці. Я писав листи президентам, прем’єрам, банкірам. Часто навіть не отримував відповідей. Найдорожчим для мене був внесок учнів школи №1, яка носить ім’я Олександра Довженка. Щоб зібрати тисячу гривень, школярі здавали металолом. Прості городяни перераховували по 20-50 гривень. Іноді приходили перекази з інших міст від невідомих людей. Були перерахування з Миколаєва, Одеси, від учнів і вчителів Херсонської школи №4″.

За словами Марченка, найбільші внески зробили місцеві підприємці Олександр Сидоренко та Костянтин Криушенко, а також благодійний фонд “Нова Каховка”.

“Мені один із першобудівників казав: “Синок, не там ставите пам’ятник”, – розповідає мер Нової Каховки Володимир Коваленко, 58 років. – Але потім усе-таки погодився, що там”.

Як згадує першобудівник Микола Кравченко, 78 років, Довженко любив після робочого дня сидіти на лавочці біля Літнього театру.

“Його завжди обступали люди, щоб погомоніти про життя, – говорить він. – Довженко дружив із нашим художником Юрієм Сагайдаком, часто бував у нього вдома. Після смерті Довженка Юрій Іванович хотів, щоб у місті спорудили пам’ятник митцю. Навіть звертався за допомогою до Юлії Солнцевої, вона якраз отримала якусь премію. Однак тоді вона сказала: “Знаєте, скільки вас таких прохачів у мене по всьому Союзу”.

Конкурс на кращий ескіз пам’ятника виграв місцевий скульптор Микола Рашевський, співавтором став херсонець Володимир Потребенко. Скульптуру виготовляли у Херсонській художній майстерні. Встановили у міському парку відпочинку біля Дніпра.
Газета по-українськи