“Закон про 5 колосків”: за наклеп будуть судити журналістів, блогерів і письменників?

Верховна Рада має намір ввести кримінальну відповідальність за образу і наклеп. За законопроект номер 11013 у першому читанні проголосували 244 депутати при мінімально необхідних 226.

Історик Володимир В’ятрович вважає цей закон ганебним: “Введення кримінальної відповідальності за наклеп можна порівняти із сумнозвісним “Законом про 5 колосків”. Це ганебна практика, коли людину ставлять в неможливі умови і карають за спробу вирватися”.

“Санкції зачеплять не лише журналістів. Повістки а-ля “чекістська дійсність” чекатимуть істориків, видавців, блогерів – всіх, хто працює з інформацією”, – пише В’ятрович у своїй колонці на УП.
При цьому Рада має намір додати до Кримінального кодексу статті про наклеп та образу, які будуть трактуватися як злочини проти волі, честі та гідності особи.

Парламент має намір встановити покарання за наклеп у вигляді штрафу в обсязі від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5-17 тис. гривень) або виправних робіт на строк до 1 року, за наклеп в публічному виступі або в ЗМІ – у вигляді штрафу від 1 000 до 1 500 неоподатковуваних мінімумів (17-25,5 тис. гривень), або виправних робіт на строк до 2 років, або арешту на строк від 3 до 6 місяців.

За наклеп, поєднаний із обвинуваченням особи у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, згідно із законопроектом, передбачено штраф від 1 500 до 2 500 неоподатковуваних мінімумів (25,5-42,5 тис. гривень), або арешту на строк від 6 до 8 місяців , або позбавлення волі на строк до 3 років.

За наклеп, здійснений із використанням свого службового становища, пропонується встановити штраф від 2 500 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів (42,5-85 тис. гривень), а за наклеп, що спровокував розлад здоров’я потерпілого – обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

За образу пропонується встановити покарання у вигляді штрафу в обсязі 500 неоподатковуваних мінімумів (8,5 тис. гривень) або виправних робіт на строк до 6 місяців.

Образа в публічному виступі або ЗМІ, згідно із законопроектом, обійдеться кривдникові в 500-1 000 неоподатковуваних мінімумів (8,5-17 тис. гривень) або виправними роботами на строк до 1 року.

Як повідомляли, у травні 2010 року депутат Ради Василь Кисельов, який був на той момент позафракційним, запропонував парламенту ввести кримінальну відповідальність за наклеп, але його законопроект не був внесений до порядку денного Ради.

Омбудсмен Валерія Лутковська вважає законопроект неконституційним і таким, що суперечить міжнародним зобов’язанням України.

За матеріалами Ukranews та УП