Австрійці розклеїли на вулицях літературні штрих-коди

Двоє ентузіастів створили для мешканців австрійського міста Клагенфурт віртуальну бібліотеку з доступом через QR-коди.

Журналіст Георг Хольцер (Georg Holzer) і програміст Бруно Хауценбергер (Bruno Hautzenberger) розклеїли в Клагенфурті 70 жовтих наклейок. На кожну з них нанесено штрих-код, який можна зчитати смартфоном, планшетом або іншим пристроєм.

Наклейки також містять радіочастотну мітку, на яку реагують апарати з модулями бездротового зв’язку NFC.

У коді і в мітках зашифроване посилання на класичний літературний твір. Усі твори мають статус суспільного надбання і можуть поширюватися без обмежень. Тексти надані «Проектом Гутенберг» та інтернет-магазином Amazon.

Місце, де знаходиться наклейка, як правило, пов’язане з контекстом зашифрованого в ній твору. Наприклад, стікер з посиланням на оповідання Артура Шніцлера «Вбивця» розміщений поряд з поліцейською дільницею.

За заявою Хольцера і Хауценбергера, проект, окрім розповсюдження літературних творів, ставить перед собою ще декілька цілей. Одна з них – заклик до обговорення проблеми авторських прав, а друга – акцент на відсутність в Клагенфурті міської бібліотеки, незважаючи на те, що щорічно в місті проходить літературний фестиваль.

За сучасними законами, твір зараховується до суспільного надбання через 70 років після смерті автора. Хольцер і Хауценбергер пропонують скоротити цей термін.
Перші наклейки з QR-кодами з’явилися в місті 2 липня. У серпні Хольцер і Хауценбергер хочуть розширити ініціативу і додати стікери з посиланнями на твори сучасних місцевих письменників та музичних виконавців.

QR-коди широко використовуються як спосіб доставки додаткової інформації про той чи інший об’єкт. Наприклад, влада Москви розмістила їх на деяких історичних будівлях. Посилання в коді веде на веб-сторінку з довідкою про будівлю.

Lenta.ru