Євген Положій зустрів у потязі зірок футболу, про яких писав у своїй книзі

– Серед малих хлопчаків, які копають каштани, можна впізнати майбутніх Шевченка, Блохіна, Шовковського, – розповідає про героїв свого есе «М’ячі» письменник 43-річний Євген Положій. У київському видавництві «Грані-Т» вийшла збірка «Тотальний футбол». Кожен з її авторів написав про одне з міст Євро-2012.

– Книжка буде цікава не тільки фанам. Футбол у ній – лише тло для життєвих історій, – говорить письменник. – Уболіваю за «Динамо» з 1975-го. У мене київські хлопці грають у футбол усім, що потрапить під ноги. Дядьки у краватках зробили футбол великим бізнесом. Коли забудуть про оцих хлопчаків, які по всьому світу копають різні імпровізовані м’ячі, одразу програють. У Києві з «Динамо» це вже відбувається. Про такі банальні речі прямо не пишу. Їх можна прочитати між рядками.

Коли їхали на презентацію у Львів, з нами у вагон зайшли зірки-ветерани «Динамо» – Віктор Леоненко, Василь Рац, Віктор Хлус. А я про останнього якраз пишу. Подарував кожному по примірнику. Не знаю, чи прочитають повністю. Але рядок про себе – точно.

Збірку створили на замовлення німецького видавництва «Зуркамп». Долучили чотирьох польських авторів.

– Сергій Жадан і Наталка Сняданко презентують зараз нашу книжку в Польщі. Сашко Ушкалов і полька Наташа Ґерке – в Австрії. Майже всі письменники починали з дитячих спогадів про улюблену команду свого міста. А от Павел Ґюлле зробив справжній історичний екскурс. Його герою панові Янеку за 80 років. Він пригадує рідний Гданськ, коли той ще був німецьким Данциґом, і як до них приїхала грати єврейська команда з Дрогобича.

Наклад збірки – дві тисячі примірників. У книгарнях вона коштує 30 грн.

– Мені не потрапляв на очі бестселер про футбол, написаний за останні сто років, – каже львівський поет і літературний критик Віктор Неборак, 51 рік. – Найкращі футболісти живуть у Латинській Америці. Але чомусь жоден з їхніх видатних письменників не зацікавився цією темою. У видавництві «Кальварія» раніше виходила невеличка книжка німця Томаса Бруссіґа «Як хлопці стають чоловіками, або Чому футбол». Дотепна історія тренера, який говорить, що насправді футбол – неймовірно проста гра. Як можна не влучити з 11 метрів у ворота? Поява безлічі літературних збірок про футбол пов’язана з Євро-2012. Увагу до чемпіонату посилено нагнітають із різних боків. Таке враження, що це найбільша подія після помаранчевої революції в сучасній українській історії. Тільки не відомо, чим закінчиться. Може, ще одною революцією. А може, після неї в українській літературі з’явиться хороший футбольний роман.
Газета по-українськи