Олесь Доній презентує у Верховній Раді «Корабель дурнів»

23 травня о 12.15 в рамках проекту «Парламентська культура – культура в Парламенті» на другому поверсі кулуарів Верховної Ради України (Київ, вул. Грушевського, 5) відбудеться брифінґ народного депутата України Олеся Донія, присвячений виходу подарункового видання поеми німецького сатирика XV століття Себастіана Бранта «Корабель дурнів» (видавництво «Грані-Т», ілюстрації Юрія Чаришнікова).

Участь у брифінґу також візьмуть головний редактор видавництва «Грані-Т» Олена Мовчан, арт-критик Марія Хрущак та актори Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого.

Як і попередні проекти «Граней-Т» і Юрія Чаришнікова («Записки сумасшедшего» і «Петербургские повести» Миколи Гоголя), нове видання «Корабля дурнів» є ідеальним поєднанням тексту (в майстерному перекладі Феофана Скляра) та ілюстративного ряду.

Німецький учений, юрист, доктор обох прав, талановитий представник літератури раннього німецького гуманізму Себастіан Брант (1458—1521) надрукував 1494 року в Базелі сатиричну поему з дивною назвою «Корабель дурнів». Цій книзі судилося стати незабаром найбільш читабельною не тільки в Німеччині, а й далеко за її межами. У своїй сатирико-дидактичній поемі «Корабель дурнів» він дає в руки людям дзеркало, щоб вони впізнавали самих себе поміж дурнів і, набираючись розуму, ставали кращими. Прагнучи одним махом покінчити з пороками, цими плодами недоумкуватості, автор у поемі будує корабель, на який садовить дурнів, тобто всілякі персоніфіковані дурощі, й везе їх у країну Наррагонію — Дурляндію. І все те, за його ж таки словами, робить він «задля користі й доброго повчання», «задля… заохочення до мудрості й… викорінення дурості та в ім’я виправлення роду людського».

«Мене приваблює тема ненормальності, – пояснив Юрій Чаришніков своє захоплення поемою Себастіана Бранта. – Усі ці божевільні, ідіоти… Вони тому й притягальні, що існують в інших, відмінних від нашого станах».

Грані-Т