Сьогодні Міжнародний день дитячої книги: думки експертів про читання

Cьогодні, у понеділок відзначають Міжнародний день дитячої книги. 2 квітня – день народження дитячого письменника Ганса Крістіана Андерсена. В Україні кількість найменувань дитячих видань зростає, а їхні наклади щороку зменшуються.

«Я дуже люблю читати. Романи, фантастику. Найулюбленіші – «Вершник без голови» Майн Ріда та «Острів скарбів» Стівенсона. Книжки мені допомагають стати кращим, робити кращі вчинки», – розповідає учень 6 класу київської Гімназії імені Лесі Українки Яромир Хомічак.

Він каже, що часто ходить до бібліотеки, втім має і домашнє зібрання літератури, яке налічує близько 300 книг. Яромир зауважує, що читає переважно для задоволення, однак завдяки книгам також дізнається нову інформацію і розширює свій словниковий запас. Водночас, за словами Яромира, не всі його ровесники є активними читачами, адже часто надають перевагу комп’ютерним іграм чи перегляду телепрограм.

На думку психолога Наталії Лесенко, на відміну від комп’ютера чи мобільного телефону, книги формують у дитини більш образне мислення, тому починати читати варто якомога раніше. Водночас експерт зауважує, що примушувати чи сварити дитину за відсутність інтересу до книг батькам не варто.

«Тут вагомим є власний приклад – вони можуть самі почитати дитині, а потім вже мінятися місцями. Навіть одне-два речення прочитати – це вже буде успіхом для дитини, якщо вона зовсім відмовляється читати. Це маленькі кроки, за якими можуть бути цілі сторінки, коли дитина цей смак відчує», – зазначає психолог.

Дітям подобаються цікаві, яскраві, веселі пригодницькі книги, говорить видавець і письменник Іван Малкович. Водночас попри збільшення кількості найменувань дитячих видань, їхні наклади щороку зменшуються, констатує він. За його словами, цьому, крім власне української проблеми – збідніння прошарку потенційних покупців дитячої літератури, сприяє і загальносвітова тенденція – поява електронних книг.

«Загальний рівень літератури, якості текстів буде падати. І я вже бачу розмивання жанрів, бачу, як приходить багато непрофесіоналів. До того ж книжки переходять в електронні версії, – розповідає Іван Малкович. – Це дуже цікаво, майже, як мультики. Але ми не зможемо розробляти багато цих книжок, тому що ми всі привчені скачувати безкоштовно».

Міжнародний день дитячої книги ініційований Міжнародною радою дитячої книги у 1967 році.

Радіо «Свобода»