Єдиний пам’ятник Симоненку – копія пам’ятника Шевченку

Пам'ятник Симоненку, Черкаси

Пам’ятник Симоненку, встановлений у Черкасах, має «двійника» – пам’ятник Тарасові Шевченку на Кіровоградщині, стверджують деякі експерти. Проте автор обох робіт Владислав Димйон заперечує цю схожість. Натомість замовники монумента поетові-шістдесятнику розчаровані: скульптор не повідомляв їм про існування свого «Шевченка».

Скульптор Владислав Димйон, який створив обидва монументи поетів, стверджує, що пам’ятники Симоненку і Шевченку різні за формою, розміром та за часом створення. До того ж, зауважує скульптор, «черкаський Симоненко» зроблений із бронзи, тоді як «новомиргородський Шевченко» – із бетону.
На думку критиків скульптора, в обох пам’ятників схожі фігури та композиція. Різниця хіба що у кольорі: пам’ятник Шевченку – білий, тоді як монумент поетові-шістдесятнику – сірого кольору.

Як розповідає Владислав Димйон, спочатку планувалося, що пам’ятник Симоненку буде значно більшого розміру – 4,5 метри. Однак, зазначає скульптор, тоді влада не профінансувала проект. У той час до нього надійшла пропозиція від жителів Новомиргорода створити пам’ятник молодому Шевченку. І вже під враженням від роботи над «Симоненком», скульптор створив «Шевченка». Тому влітку 2010 року у Новомиргороді, на Кіровоградщині, першим встановили пам’ятник Кобзарю. А восени, коли у Черкасах проект профінансували меценати – з’явився монумент Симоненка.

Водночас сам автор називає свій пам’ятник Шевченку «скромнішим», ніж монумент Симоненку. Останнього Владислав Димйон відтворив у русі, огорнутого крилом, яке «знесло його на висоту, з якої він сходить до сучасників». Це крило переходить у папір – основний матеріал для письменника, поета, журналіста – на якому викарбувані слова з поезії Василя Симоненка.

Тому Владислав Димйон переконаний: резонансне обговорення подібності пам’ятників ініціювали його опоненти, які й досі не можуть пробачити скульптору створення та встановлення пам’ятника Симоненку.

Натомість літературознавець, професор Черкаського національного університету Володимир Поліщук вважає пам’ятники схожими. «Думаю, що це не кращий варіант – множення пам’ятників. На моє переконання, це не прикрашає скульптора. Бо надто велика подібність у цих двох скульптурних композиціях. Фактично, лише деякі невеличкі відмінності. Я вважаю, що це неетично і некоректно», – каже Володимир Поліщук.

Ініціатор встановлення пам’ятника Симоненкові, мер Черкас Сергій Одарич теж визнає очевидну загальну схожість пам’ятників. (Василь Симоненко працював у Черкасах, тут він помер і похований, а в місті діє присвячений його життю і творчості музей).

За матеріалами Радіо«Свобода»