Брати Капранови: «Найпопулярніший жіночий образ в українській літературі – «кобіта»

Одна з найпоширеніших в українській літературі є містична героїня. Про це зазначили письменники та видавці Дмитро та Віталій Капранови.

«Це пояснюється нашою історією. Якщо в Росії й культурній Європі відьом палили, то в нас їх щонайгірше – били. Тому ми – єдина культура, де слово «відьма» не має негативного відтінку. Це, скоріше, комплімент. Образ відьми найскладніший. Як вулкан: дивитися можна, а от усередину лізти не варто – попечешся. Сучасна відьма часто не може дати собі ради, бо сила є, а ритуали втрачені. Тому зазвичай це другопланова роль. Навряд можна дослідити, що сучасні персонажі їдять, як одягаються. А куди жінки витрачають гроші – це тільки Бог знає. Самі вони цього не знають», – розповіли Капранови.

Також вони зазначили, що найпопулярнішим є образ «кобіта».

«У 1990-х в Україні героїня була одна-єдина – з «Польових досліджень з українського сексу» Оксани Забужко. Оскільки багато в чому збігається з авторкою, її легко уявити – сучасна міська, ділова, освічена «кобіта», з головою занурена в культурний процес. Вона ж була й головною антигероїнею серед традиційної літературної тусовки, але ознаменувала прихід нової літератури. У цьому романі Оксана Стефанівна вперше вжила сленгове слово «кобіта» в позитивному значенні. Ми казали колись Оксані: «Знаєте, чого вам не можуть пробачити письменники-чоловіки? У своєму романі ви описали місячні як елемент світобудови». Емансиповані письменниці – Ірен Роздобудько, яка по дамських журналах спеціалізувалася, Лариса Денисенко, що й досі працює адвокатом, – розвинули образ урбаністичної тьолки», – додали письменники.

Газета по-українськи