Шевченкова «епідемія» охопила мистецькі кола

Два фільми й 8-годинну виставу про Тараса Шевченка готують режисери до 200-ліття від дня народження поета, що буде 2014 року.

9 березня в холі музею Тараса Шевченка в Каневі столичний актор 44-річний Остап Ступка підходить до автопортрета поета. Просить сфотографувати його на тлі картини.

– І не усміхайся, – каже чоловік поруч й поправляє йому нахил голови.

– Схожий! – викрикує хтось із натовпу.

– Клацніть і мені на телефон, – каже Остап. Простягає жінці з натовпу мобільний. До музею Шевченка актор потрапив уперше. – Мене запросили взяти участь у покладанні квітів до пам’ятника Тарасу Григоровичу. Дізналися, що зіграю його у фільмі Олександра Денисенка.

Сценарій Денисенка «Прощання з пустелею» переміг на конкурсі кінопроектів про Тараса Шевченка. 2014-го фільм за ним планують вивести у прокат. Розповідатиме про звільнення поета зі служби у Новопетрівському укріпленні в Казахстані.

– У мене Шевченко постійно думає, бути вільним чи ні, – каже Олександр Денисенко, 53 роки. – Сценарій має любовний трикутник між ним, дружиною місцевого коменданта Агафією Усовою та її чоловіком. Придумав його, щоб люди дивилися кіно. Я не пішов за біографією. 90 відсотків сюжету – моя вигадка. Також важливим героєм є казашка Катя. Казахські історики вважають, що вона була дружиною поета.

Каже, що на зйомки стрічки потрібно 30-40 млн грн.

– Сценарій талановитий, – говорить Микола Жулинський, 71 рік. – Але видно, що автор багато вигадав. Хоча б момент, коли Шевченка хочуть убити під час полювання. Або, коли підкидають отруйну змію в карцер. Це не доведено.

Призовий фонд конкурсу кінопроектів становив 200 тис. грн. Гроші поділили: 120 тис. дали за перше місце, 80 тис. – за друге. Друге місце посів сценарій закарпатського письменника Олександра Гавроша, 40 років. Студія «Пронто Філм» готова зняти за ним 10-серійний серіал.

– Учора познайомився з актором Євгеном Нищуком. Він міг би зіграти 31-річного Шевченка, – каже Гаврош. – У фільмі не хочу показати Шевченка страждальцем. Бо сучасні українці не бажають асоціювати себе з мучеництвом. У житті Шевченка були успішні періоди. 1845-го йому 31 рік. Перед ним стелиться світ. Йому замовляють портрети найбагатші українці. Він виграє конкурс на вчителя малювання у Київському університеті. Якщо порівняти автопортрет цього періоду з намальованим через рік – побачимо різних людей. У фільмі хочу відповісти, яка драма сталася з Шевченком за цей час.

39-річний Євген Нищук зіграв Шевченка у виставі Сергія Проскурні «Тарас. Слова». Її показали 10 березня в Черкаському драмтеатрі. Актор працює у столичному театрі «Cузір’я». 2004-го був ведучим на сцені помаранчевого Майдану.

– Доки тут був, відпустив трошки бакенбарди. Але я хотів не ззовні передати, а зрозуміти його в цей період життя, – каже Євген Нищук. – Перед виставою не спалося. Снилася якась річка, як Шевченко плив. Хоч у виставі такого й близько немає.

– Для мене загадка, як у 47 років Шевченко міг виглядати таким уже старим і поважним, як бачимо його на портретах, – каже режисер Сергій Проскурня, 54 роки. – Певно, це частина Шевченківського театру. Він був прекрасним актором – дбав, який образ залишать у пам’яті нащадки. В цей же період намалював автопортрет зі свічкою, де він молодий, вродливий. Говорив Євгену, давай зробимо людину-фестиваль.

«Тарас. Слова» – частина театрального проекту Сергія Проскурні. Торік режисер розпочав постановку поеми-тетралогії Богдана Стельмаха «Тарас». До 2014-го показуватиме по виставі щороку. Завершить 8-годинним спектаклем з чотирьох частин. У виставу залучить всіх п’ятьох акторів, що грали Тараса. Планує зробити її мультимедійною.

– Якщо китайці продадуть нам світлодіодні екрани за півціни, зможемо давати на сцені додаткову інформацію. Уже робив таке, коли 2008-го мені в Оперному театрі нарешті дали можливість зробити Шевченківський вечір. Тоді Юлія Володимирівна підняла за мене келих, бо зруйнував канон.

Газета по-українськи