Брати Капранови: “Нас категорично не влаштовує історія України”

За півроку – у вересні 2012 року відбудеться головна подія книжкового року – Львівський форум видавців. Як відомо, більшість українських видавців та письменників, готують до нього прем’єри. А отже зараз – робота в розпалі.

Про свою роботу розповіли ДЧ Брати Капранови:

.

“Нас категорично не влаштовує українська історія. Ні, не історичні події, а їх виклад та систематизація.

 

Не влаштовує передусім, як читачів. Бо українська історія – це суцільна каша з фактів, імен та міфів, які неможливо зрозуміти ба навіть запам’ятати. Українська історія – це чорні діри у сотні років, прохідний двір для різних племен та народів. Українська історія – клаптикова ковдра, як хронологічно, так і географічно – шматки з історії Галичини, Волині, Буковини чи Крима стирчать із загального полотна, неначе уламки інопланетних цивілізацій.

 

Не влаштовує нас історія і як письменників – бо вона не має внутрішнього стрижня, інтриги та сюжету. Якби такий твір приніс нам на рецензію колега, ми би сказали: фактаж цікавий, але виклад нікуди не годиться. Це набір випадковостей, над усвідомленням якого ще треба попрацювати. Крім того нас категорично не задовольняє тенденція усіх істориків до виокремлення культури у якісь особливі розділи. Неначе події та ідеї існують у окремих світах. Неначе люди не думають, що роблять, а ті, які думають – нічого не роблять.

 

Крім того, як вірно підсумувала Оксана Забужко, ми не маємо історії, написаної з точки зору українця. І це – окрема велика проблема.

 

Але чи потрібна українцям своя історія, особливо в час глобалізації, Вікіпедії, економічної та політичної кризи?

 

Юрко Журавель. Малюнок до книжки "Мазепа. Крок до правди"

.

Відповідь на це питання дає та ж таки історія. Бо на всіх її важливих етапах обов’язково з’являвся маніфест історичної свідомості. „Повість минулих літ” була ідеологічним фундаментом княжої Русі, Густинський літопис слугував світоглядним маніфестом Козаччини, літопис Самовидця утверджував мазепинське відродження, „Історія Русів” стала основою культурного спротиву ХІХ століття, „Історія України-Руси” Грушевського маніфестувала відродження державності УНР.

 

Не дарма саме навколо історії точиться зараз стільки баталій. Незалежна Україна потребує незалежної історії, потребує історичного маніфесту.

 

Саме тому ми вирішили взятися за цю непросту справу і створити коротку, зрозумілу і послідовну версію історії України. Ми – літератори, але, перефразуючи класика, можна сказати, що історія – занадто важлива річ, щоб залишати її істориками. Тому вдаємося до сучасного жанру – історії з картинками, якщо хочете, коміксу. Щоб було цікавіше дітям і зрозуміліше дорослим.

 

Ми хочемо створити таку історію України, за яку нам не було би соромно, за яку не треба було б виправдовуватися перед собою і сусідами.

 

І одразу запевнимо, що не збираємося робити якихось неймовірних відкриттів, точніше збираємося, але тільки одне – відкрити історію України.

 

У своїй роботи ми базуємося на загальновідомих фактах, навмисне не використовуємо жодних таємних джерел. Адже коли йдеться про комікс, все повинно лежати на поверхні, легко перевірятися і не викликати сумнівів.

 

Щоправда, наш досвід твердить: робити прості речі – найскладніше завдання. Саме тому ми покликали на допомогу фахових істориків та культурологів, які забезпечать нам збереження наукового погляду.

 

Ну і художник – комікс не може з’явитися без художника. Тому ми звернулися до одного з найоригінальніших, найяскравіших, найдотепніших митців, до людини, яка тонко відчуває сучасні медіа-жанри – Юрка Журавля, лідера групи OT VINTA, автора ілюстрацій до нашого роману „Щоденник моєї секретарки”

 

Сподіваємося, що спільна праця літераторів, істориків, культурологів, художників та шоуменів дозволить нам зробити якісний прорив у осмисленні та викладі української історії.

 

Щоб вона нарешті припинила бути каменем спотикання та об’єктом суперечок.

 

Щоб вона легко читалася, добре засвоювалася і викликала гордість за те, що ми живемо в Україні.”

  • Military

    ви б мультфільм зняли – малюнки у Юрка просто ЧУДОВІ.

  • Svidrigaila

    Вінтик і Шпунтик  :()